BRATISLAVA. Máte mobilný telefón a nenosíte ho zapnutý, takže sa vám nikto nevie dovolať? Ak je jediným dôvodom skutočnosť, že si tak chcete šetriť batériu, ste na omyle. Pripravujete sa pritom o to, aby ste boli stále dostupný, čo môže byť dôvod, pre ktorý vám telefón z obavy o vaše zdravie darovali deti.
Vypínanie mobilného telefónu, aby sa „šetril“, podobne ako zabúdanie nosiť ho so sebou podľa výrobcu Sony Ericsson patrí k bežnému správaniu seniorov.
Čo vplýva na životnosť
„Vypínanie a zapínanie mobilného telefónu výrazne nepomôže užívateľovi predĺžiť životnosť batérie,“ tvrdí výrobca telefónov značky Nokia. Naopak. Zapínanie mobilu znamená väčšiu záťaž na batériu, pretože v zariadení opätovne štartujú všetky systémy a telefón vyhľadáva signál operátora siete.
Na životnosť batérie pri bežnom používaní vplýva hlavne čas. Aj batérie starnú a každej za približne tri roky výrazne klesne výkonnosť.
Ako si šetriť batériu
Batéria mobilného telefónu je skutočne jednou z najcitlivejších súčastí prístroja. Ak ju chcete šetriť, nerobte to neustálym vypínaním a zapínaním prístroja, ale vyhnite sa niektorým zlozvykom.
Batérii mobilného telefónu škodí zapínanie prístroja, pokiaľ je úplne vybitý. Nevyplatí sa teda skúšať, či sa ešte „kúštik nedá“. Škodia jej aj extrémne teploty i veľké teplotné výkyvy.
Vystavenie nabitého telefónu priamemu slnku, napríklad ak telefón zabudnete na okennom parapete, spôsobí trvalé zníženie kapacity a skrátenie životnosti.
Pokiaľ máte s telefónom nejaké problémy, nečakajte a radšej sa obráťte na odborný servis.
Ako sa správne starať o mobil
Ak sa telefón či batéria poškodí, využite služby autorizovaných servisov a kupujte značkové príslušenstvo.
Neznačkové batérie môžu ovplyvniť životnosť telefónu, napríklad nesprávne dávkujú napätie.
Napriek lákavej cene nekupujte staré alebo už použité batérie. Veľa neposlúžia, hrozí, že zbytočne miniete peniaze.
Najlepšie prostredie pre batériu je suché a chladné do 15 stupňov Celzia.
(Zdroj: Nokia)
Autor: ht