PRIŠTINA, BRATISLAVA. V Kosove vládnu od nedele kosovskí Albánci. Ale iba kosovským Albáncom. Stotisícová srbská menšina totiž spolu s Belehradom neuznáva novú ústavu, ktorá prenáša väčšinu právomocí z misie OSN na albánskych politikov. Plánuje sa naďalej správať podľa srbských zákonov a pomaly vytvára svoje vlastné, na Kosove nezávislé inštitúcie.
Nemá hymna
Historické prijatie ústavy, podľa ktorej je Kosovo „parlamentná demokracia s albánskym a srbským štátnym jazykom“, tak dostalo trpkú príchuť. Nepomohla ani zahratá čerstvá kosovská hymna s názvom Európa. Zahratá, no nie zaspievaná.
Video Reuters - Kosovo si začína vládnuť samostatne:
Na základe Ahtisaariho plánu, na ktorom je postavená aj súčasná ústava, nemá slová. Všetky štátne symboly totiž „musia odrážať multietnický charakter Kosova.“ Po presne štyroch mesiacoch od vyhlásenia nezávislosti, ktorú doteraz uznalo vyše 40 krajín, zostáva krajina rozdelená. Miestni Srbi si koncom týždňa vytvorili prvé paralelné miestne zhromaždenia.
Plánujú tiež uzákoniť aj celoregionálny parlament. Dátum, kedy by sa tak malo podľa belehradského ministra pre Kosovo Slobodana Samardžiča stať, nemohol byť trefnejší.
Dvadsiateho ôsmeho júna, v takzvaný Vidovdan, si Srbi pripomínajú bitku na Kosovom poli, jednu z najvýznamnejších udalostí svojich dejín. Otázkou zostáva, ako bude podporovať nezávislé postavenie Srbov v Kosove predpokladaná nová proeurópska vláda v Belehrade.
Dva parlamenty, dve misie
Okrem dvoch samostatných parlamentov bude mať Kosovo aj dvojakú medzinárodnú správu. Súčasná misia OSN (na snímke Reuters) mala síce odísť, aby ju pomaly nahradili „kurátori„ z Európskej únie, no v najbližšom čase sa tak nestane.
Srbi považujú pôsobenie bruselských sudcov a policajtov za nelegálne a odmietajú s nimi komunikovať. Generálny tajomník OSN Pan Ki–Mun sa preto rozhodol dočasne ponechať členov misie v Kosove ako poradcov.
„Je to kúzelný trik, ktorý uspokojí všetkých. No zároveň aj veľké riziko,“ napísal pre balkaninsight.com americký expert v oblasti Tim Judah. Súhlasí tiež s tým, že Kosovo sa pomaly stáva „zmrazeným konfliktom ako Podnestersko“, ktoré po 18 rokoch je, aj nie je nezávislé od Moldavska.