RÍM, BRATISLAVA. Boli vycvičení na ťažké boje v palebných líniách. Slúžili v Kosove a v Afganistane. A skončia v uliciach domácich veľkomiest. Pravicová vláda Silvia Berlusconiho plánuje na boj s kriminalitou v nebezpečných štvrtiach nasadiť armádu. Do mestského terénu pošle od júla 2500 vojakov.
Pre väčšiu bezpečnosť
Ozbrojené zložky štátu majú pomáhať mestskej polícii a karabinierom. Budú môcť prehľadávať podozrivých či žiadať ich o legitimáciu. Nebudú ich však môcť zatknúť. Iba odviesť na najbližšiu policajnú stanicu.
Nápad načrieť do armádnych záloh sa zrodil v hlavách ministra obrany Ignacia La Russa a ministra vnútra Roberta Maroniho. Obaja tvrdia, že na predmestiach vzrástla aj vďaka prisťahovalcom kriminalita a Taliani sa necítia bezpečne.
„Je tu rázna žiadosť občanov, ktorí volajú po lepšej kontrole ulíc, po zvýšenej bezpečnosti,“ obhajoval minister La Russa svoje rozhodnutie v televízii Sky Italia. Vojakov nasadí do miest na šesťmesačné skúšobné obdobie, ktoré sa dá opäť o pol roka predĺžiť.
Armáda stráži smetiská
Premiér Berlusconi najprv plánoval použiť armádu len pre Neapol, kde rieši krízu s odvozom odpadu. V sobotu pri mestečku Savignano Irpino, asi 100 kilometrov severozápadne od metropoly Kampánie, otvorili vojaci prvú z desiatich nových skládok odpadu.
Oblasť vyhlásili za vojenské pásmo, a tak ju aj strážia. „Uplatňujú na nás silu silnejšieho proti slabšiemu,“ sťažoval sa Oreste Ciasullo, starosta Savignan, agentúre ANSA. Obyvatelia oblasti totiž s vybudovaním skládky nesúhlasili.
Opozícia vojakov nechce
Možná prítomnosť vojakov v mestách ako Rím, Miláno, Florencia, Benátky či Neapol prekáža aj opozícii, ktorá varuje pred militarizáciou ulíc. „Vojakov som v uliciach videl len v Bogote, ale tam je úplne iná situácia,“ citoval denník La Repubblica starostu Turína Sergia Chiamparina.
Rozhodnutie vlády označil za „populistickú demagógiu“, ktorá uškodí turizmu a pošramotí renomé Talianska v zahraničí.
„Vidieť vojakov, ktorí u nás robia to isté, čo robili v Kosove, neurobí práve najlepší dojem,“ povedal denníku Guardian bývalý šéf armády, generál Mario Arpino. Talianska vláda naposledy nasadila armádu v roku 1992 na Sicílii proti mafii.