BRATISLAVA. Slovensko napriek zrýchleniu inflácie na 20-mesačné maximum aj v máji udržalo rast cien pod požadovanou hranicou pre prijatie eura. Vyplýva to z údajov, ktoré včera zverejnil Štatistický úrad Eurostat.
Ceny tovarov a služieb podľa metodiky EÚ pritom v máji zrýchlili tempo medziročného rastu šiesty mesiac po sebe.
Tentoraz ceny vzrástli na štyri percentá z aprílových 3,7 percenta. Čísla analytikov neprekvapili.
Harmonizované indexy spotrebiteľských cien sa zostavujú na porovnanie inflácie krajín únie, slúžia tiež na posúdenie, či ceny v krajine nerastú rýchlejšie, než povoľuje inflačné kritérium. Jeho splnenie je podmienkou vstupu do eurozóny.
Podľa maastrichtských kritérií nesmie medziročný rast spotrebiteľských cien podľa metodiky únie v sledovanom období prekročiť o viac ako 1,5 percentuálneho bodu 12-mesačný priemer troch krajín EÚ s najnižšou mierou inflácie.
Ročný priemer slovenskej inflácie v piatom mesiaci dosiahol 2,6 percenta. S rezervou sa tak vošiel pod požadovanú hranicu 3,6 percenta.
Inflačnú podmienku, ktorá je jedným z posudzovaných kritérií pre euro, Slovensko prvý raz splnilo vlani v auguste. Začiatkom júna krajina predbežne získala podporu členských štátov EÚ pre zavedenie novej meny od januára budúceho roka. Cenovú podmienku pre euro krajina bude zrejme plniť najmenej do konca roka.
„Vyzerá to, že by sme naďalej mali zostať pod kritériom,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Dodala, že inflácia sa pod vplyvom zdražovania potravín a energií zrýchľuje aj v ďalších štátoch únie. Súčasne sa preto zvyšuje aj hranica pre posudzovanie plnenia inflačného kritéria pre euro.
Napríklad v januári referenčná hodnota dosiahla 2,9 percenta.
V máji sa na Slovensku medziročne najviac, o 10,6 percenta, zvýšili ceny v zdravotníctve. Potraviny a nealkoholické nápoje zdraželi o 8,4 percenta po aprílovom medziročnom náraste o 7,8 percenta.