BRATISLAVA. Podľa premiéra Roberta Fica má vláda pripravených „niekoľko miliárd“, ktorými chce riešiť špekulatívny rast cien po zavedení eura. Nedávny predseda HZDS Vladimír Mečiar hovoril v tejto súvislosti o 20 miliardách, ale ministerstvo financií to nepotvrdilo.
Otázkou preto je, či by nebolo rozumnejšie znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH), ako podporovať „špekulantov“, ktorí neodôvodnene zdvihnú ceny. Navyše, keď všetky tri koaličné strany to voličom sľúbili vo volebných programoch.
Aj vo svojom programovom vyhlásení sa vláda zaviazala znížiť daň z pridanej hodnoty na vybrané tovary a služby, pričom zo služieb nebola znížená DPH ani na jednu.
Smer vo svojom volebnom programe hovoril o dvoch sadzbách DPH. Tá nižšia mala byť na vybrané potraviny či energie. Teraz už najsilnejšia vládna strana taká odhodlaná nie je: „Všetko, čo budeme môcť a čo nenaruší finančnú stabilitu, vrátime cez princíp solidarity naspäť ľuďom,“ povedala hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová. Aké nástroje strana použije a kedy to plánuje realizovať, nekonkretizovala.
DPH sa znižovať nebude
Ministerstvo financií vidí situáciu tak, že v otázke DPH už urobilo všetko, čo sa dalo. „Ministerstvo financií už znížilo DPH na knihy a lieky,“ povedal jeho hovorca Miroslav Šmál. Sadzba pri týchto tovaroch klesla z 19 na 10 percent.
Rezort rozšírenie nižšej sadzby na ďalšie tovary a služby nemá v pláne. „Zníženie sadzby DPH by bol obrovský výpadok príjmov štátneho rozpočtu,“ povedal Šmál. Okrem výpadku peňazí do rozpočtu vidí problém aj v kategorizácii potravín, na ktoré by mala byť uplatnená nižšia DPH. „Bolo by ťažké stanoviť, ktoré áno a ktoré nie,“ povedal.
S tým súhlasí aj podpredseda SDKÚ a exminister financií Ivan Mikloš. „Zníženie sadzby DPH na potraviny a energie by znamenalo určite výpadok z rozpočtu, nie však zníženie cien,“ myslí si. Podľa neho sa to už potvrdilo pri liekoch a knihách.
Premiérove reči o miliardách, ktoré má vláda v súvislosti s eurom v zálohe, považuje za populizmus. „Ide o jasnú stratégiu učičíkať ľudí, ktorí sa boja eura, a zalepiť im oči.“ Podľa Mikloša • e šťastím, že Smer svoj volebný program neplní.
Plošnému znižovaniu DPH nie je naklonený ani poslanec Smeru Jozef Burian. „Som skôr za konkrétne opatrenia pre ľudí, ktorí to potrebujú,“ povedal. Riešením je vianočný príspevok, mladomanželské pôžičky, či príspevky pre mladé rodiny.
Ceny treba strážiť
Podľa premiéra je vláda dokonca pripravená zabrániť zvyšovaniu cien aj cenovým moratóriom na základné potraviny. „Ministerstvo financií slová pána premiéra nekomentuje,“ povedal Šmál. Napriek tomu podotkol, že „nedá sa striktne nariadiť firme, aby predávala chlieb za stanovenú cenu, je to problematické.“ V odvetviach, kde je nižšia konkurencia, je podľa neho hlavným nástrojom kontrola. „Tu ceny stráži Úrad pre reguláciu sieťových odvetví či Protimonopolný úrad.“
Protimonopolný úrad však priamo ceny nestráži, ale zabraňuje napríklad kartelovým dohodám, či ich následne trestá.
Čo sľúbili
Volebný program SMER
dve sadzby dane z pridanej hodnoty. Nižšiu na vybrané základné potraviny, lieky, energie, zdravotnícke a sociálne tovary a služby potrebné pre zabezpečenie základnej zdravotnej starostlivosti. Tiež na tovary a služby na podporu vzdelania, školstva, vedy a výskumu, aj informatizácie domácností.
19-percentnú sadzbu navrhne uplatniť na ostatné druhy tovarov a služieb.
Volebný program HZDS
zníženie nepriamych daní vrátane DPH, možnosť zavedenia nulovej sadzby pre vybrané tovary a služby.
Volebný program SNS
zavedenie diferencovanej DPH na tovary, služby a výkony, ktoré môžu zvýšiť ich dostupnosť pre chudobných, deti a prestarnutých občanov, ako sú školské potreby a knihy, detské oblečenie, potraviny, lieky a zdravotné pomôcky.
Program vlády
zníženiu daňového zaťaženia nízko a stredne príjmových skupín zvyšovaním nezdaniteľného základu i úpravou jednotnej sadzby DPH pre vybrané tovary a služby.
ZDROJ: VOLEBNÉ PROGRAMY, PROGRAMOVÉ VYHLÁSENIE VLÁDY