Život v armáde poskytuje určité sociálne istoty, ale má aj svoje nároky. Ak chce človek postupovať po kariérnom rebríčku, musí plniť čo najlepšie svoje úlohy a vzdelávať sa.
Základná príprava
Vzdelávanie sa začína nástupom - v základnom kurze sa každý nováčik naučí základy zo všetkých potrebných oblastí: streľba, zdravotná príprava, topografická príprava a podobne. Ten trvá spravidla deväť týždňov. Po nástupe k útvaru sa ďalej vzdeláva v odbornej výcvikovej škole a kvalifikáciu si môže doplniť aj v kurzoch na poddôstojníckej akadémii. Absolventi vysokých škôl začínajú na dôstojníckom kurze Národnej akadémie obrany v Liptovskom Mikuláši.
Ten, kto chce byť povýšený, musí sa vzdelávať v odborných školách, absolvovať kariérne a jazykové kurzy a zbierať skúsenosti napríklad aj počas zahraničných operácií. A veľmi vážnou prekážkou postupu môže byť slabé hodnotenie. To dostáva každý vojak raz ročne od svojho priameho nadriadeného a hodnotí sa v ňom z niekoľkých rôznych uhlov jeho práca za uplynulé obdobie.
„Svojich“ si hľadajú vojaci aj medzi mládežou. Spolupracujú pritom so školami. Jednou z takýchto akcií je Kemp v Lešti, trojdňový program doslova nabitý lezením, strieľaním, zdolávaním prekážok na suchu aj vo vode, skúškami vojenskej techniky, ukážkami bojov v teréne aj v zastavanom priestore.
Tu môžu tínedžeri privoňať k pušnému prachu, taktike aj ťažkej technike.
Autor: gal