Vojna, ako ju poznali generácie otcov dnešných mladých ľudí šikanovanie „holubov“ a farbenia trávy na zeleno, je preč. Slovenská armáda sa v roku 2006 profesionalizovala.
Ako vojenský profesionál sa môžeš uplatniť v aktívnom, náročnom a dobrodružnom povolaní. Od teba závisí, ako sa bude vyvíjať tvoja kariéra. Takto víta záujemcov webová stránka www.profesionalnaarmada.
Čo potrebuje armáda a čo chcete vy?
Cesta sa však nezačína zoskokom na nepriateľské územie, ale v regrutačnom stredisku. Je ich osem, po jednom v každom krajskom meste. Tam záujemca vyplní dotazník a absolvuje prvý rozhovor. „Zistíme, aké má vzdelanie, predpoklady a čo očakáva od služby v armáde a my mu zas vysvetlíme, aké sú podmienky výkonu služby. Keď sa dohodneme, nasleduje proces výberu a uchádzača pozveme do strediska výberu personálu v Nitre alebo Košiciach,“ vysvetľuje riaditeľ centra marketingu personálneho útvaru podplukovník Rudolf Porhinčák.
Potom nasleduje kolotoč testov: preskúšanie fyzickej zdatnosti, zdravotná prehliadka aj psychodiagnostika a kritériá sú pomerne prísne. Niektorí ľudia si totiž ešte stále myslia, že armáda berie všetko. „Už pri prvom kontakte zisťujeme, či záujemca netrpí nejakou chorobou, ktorá je nezlučiteľná so službou v armáde; hovorí o nich Výnos Ministerstva obrany Slovenskej republiky z 27. októbra 2005,“ dodáva Porhinčák.
Testy fyzickej zdatnosti sú rovnaké pre ženy aj pre mužov, psychodiagnostické vyšetrenie sa skladá z ôsmich testov a skúma napríklad schopnosť pracovať v napätých situáciách, rozvážnosť, lojalitu, nekonfliktnosť, vytrvalosť, schopnosť pracovať v tíme či napríklad sklony k agresivite. „Nedá sa povedať, čo je najdôležitejšie. Musí to byť súhra viacerých faktorov, aby bol človek spôsobilý primerane reagovať v záťažových situáciách,“ vysvetľuje Rudolf Porhinčák.
Tých, čo úspešne prešli testmi, čaká ďalšie posudzovanie, či vzdelaním zodpovedajú funkciám, ktoré potrebuje armáda obsadiť. „S vyučeným čašníkom sa nebude asi uvažovať do funkcie spojára. Tam potrebujeme človeka s elektrotechnickým vzdelaním,“ hovorí Porhinčák.
Ak záujemca prešiel testmi, ale armáda v súčasnosti nepotrebuje obsadiť funkciu, na ktorú by bol vhodný, môže sa hlásiť do výberového konania aj opakovane - psychodiagnostické testy platia rok, len výpis z registra trestov nesmie byť starší ako tri mesiace.
Slúžiš tam, kde to armáda potrebuje
Za posledných šesť rokov sa vymenilo asi 60 percent personálu a dnes si už armáda vyberá iba profesie, ktoré potrebuje. Výbery aj s funkciami sa pravidelne objavujú na jej webovej stránke www.personal.mil.sk.
Nedostatkovými profesiami sú zdravotnícky personál a vodiči, aj keď tých sa už dnes hlási dosť, a preto armáda v súčasnosti kurzy na získanie oprávnenia pre riadenie nákladných automobilov neposkytuje.
„Hlásia sa nám aj takí, ktorí už vodičské oprávnenie majú. Sú to napríklad chlapi, ktorí jazdili na kamiónoch. Domnievam sa, že je to preto, že chlebíček kamionistu je skutočne tvrdý a chlapi v určitom veku by už chceli skončiť s kyvadlovým životom – týždne na ceste a niekoľko dní s rodinou,“ hovorí Rudolf Porhinčák. „Hoci aj pri službe v armáde sa môže stať, že s rodinou nebude stále.“
Možnosť premiestnenia – a to aj do zahraničia - je súčasťou koloritu života v armáde. „Naši personalisti na túto možnosť upozorňujú záujemcov už pri výberovom konaní,“ hovorí Porhinčák. „Niektorí si totiž neuvedomujú, že nastúpili síce v Martine, ale armáda ich o rok bude potrebovať v Liptovskom Mikuláši alebo na Cypre. Snažíme sa ľudí pripraviť na toto špecifikum.“
Slovenská armáda je otvorená aj ženám a hlásia sa aj tie. „Sú to aj bojovníčky,“ hovorí Pohrinčák. „Majú záujem o pozície strelcov, máme ich aj na funkciách vodičov a, samozrejme, zdravotnícky personál. Mýtus, že žena v armáde musí byť len kancelárska myš, už neplatí.“
Psychologickékritériá
Intelektové a kognitívne schopnosti; intelektová kapacita, psychomotorické tempo, pozornosť, myslenie a vyjadrovacie schopnosti
Osobnostné vlastnosti, charakter a sebakoncepcia; adaptabilita, vôľa, motivácia, odolnosť voči záťaži, stabilita osobnosti, zodpovednosť, samostatnosť, osobnostná zrelosť, vhodnosť pre nasadenie do operácií a rizikovosť v sociálno-patologickom správaní
Interpersonálne vlastnosti ;sociálna orientácia, schopnosť sociálneho kontaktu, schopnosť spolupracovať a viesť ľudí.
Zdroj: www.mosr.sk