BRATISLAVA. Na svojej včerajšej návšteve Slovenska eurokomisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová pochválila náš Protimonopolný úrad za dobrú prácu.
„Ochrana hospodárskej súťaže je na Slovensku v dobrých rukách,“ povedala na adresu nášho Protimonopolného úradu. Dobré výsledky možno podľa nej pripísať aj reformám z predošlého obdobia. Menej zhovorčivá bola k problematike zmeny poštového zákona.
Podľa informácií Slovenského rozhlasu má voči nemu výhrady.
Poštový zákon
Poštová novela začala platiť začiatkom apríla tohto roku. Výhrady voči nej majú súkromní poštoví operátori, lebo upevnila monopol Slovenskej pošty pri zásielkach do 50 gramov.
Komisárka preto poslala premiérovi Ficovi list s výhradami, tvrdí rozhlas. Ten má byť považovaný za štart disciplinárneho konania, ak nedôjde k riešeniu.
Komisárka mala včera na túto tému hovoriť s premiérom podvečer. Novinárom potvrdila, že vec sa prešetruje. „Vyšetrujeme otázku Slovenskej pošty,“ povedala.
Nechcela však hovoriť o pokutách, ale skôr o riešení. V akom štádiu sa celý problém nachádza, nechcela zatiaľ konkretizovať. „Konečné rozhodnutie ešte nie je, takže ešte nie je riešenie,“ povedala.
Kroesová: Aby neboli pokuty
So sťažnosťami súkromných poštových operátorov nesúhlasí Slovenská pošta. „Ani po novelizácii zákona nie sú alternatívni poštoví operátori obmedzovaní v poskytovaní služby pod obchodným názvom hybridná pošta a ponúkajú ju aj naďalej,“ povedal Juraj Danielis, hovorca Pošty.
Hybridná pošta funguje tak, že zákazník zašle operátorovi e-mailom správu. Operátor mu má potom správu vytlačiť, dať do obálky, napísať na ňu adresu a doručiť.
Druhá strana však tvrdí opak.
„Znemožnenie podnikania je samo osebe stratou,“ povedal o novele poštového zákona Václav Friedmann, mediálny zástupca TNT post Slovensko. Postup slovenskej vlády je preto podľa neho v rozpore s dohodami únie.
Na to, že zákon je problematický, upozorňoval v čase jeho predkladania Protimonopolný úrad. Urobiť s ním nemôže nič. „Zákon je schválený a treba akceptovať takú právnu normu, akú tu máme,“ povedala šéfka úradu Danica Paroulková.
Úrad pod jej taktovkou minulý rok udelil pokuty v celkovej výške takmer jeden a pol miliardy korún. Na pôde eurokomisie sa pokuty tiež pohybujú v miliardách. V tomto prípade išlo o vyzbieraných 3,3 miliardy eur. „Dúfam, že sa dožijem toho dňa, keď pokuty budú nula a všetci si budeme svoju prácu robiť dobre,“ povedala Kroesová.
Autor: dak