BRATISLAVA. Ministerka práce Viera Tomanová nechce meniť odvody do druhého piliera ani zvyšovať vek odchodu do dôchodku či zmeniť spôsob valorizácie penzií tak, aby sa zvyšovali len podľa inflácie. Aj keď niektoré z týchto zmien nevylúčila, pripúšťa ich v dlhodobom horizonte.
Vyplýva to z analýzy prvého piliera, ktorú ministerstvo tento týždeň predložilo do sociálneho parlamentného výboru.
Princíp solidarity v prvom pilieri chcú udržať
To, čo chce ministerka stihnúť, sú opatrenia na zreálnenie sadzieb poistného pre jednotlivé fondy sociálneho poistenia. Tým by sa viac peňazí dostalo do dôchodkového fondu.
Zmeniť sa má aj termín valorizácie dôchodkov z 1. júla na 1. januára. S podobným návrhom prišla aj poslankyňa za SDKÚ Iveta Radičová.
Posunutím termínu zvyšovania penzií sa majú zvýšiť celoročné príjmy dôchodcov. Zmena termínu má každoročne zvýšiť výdavky poisťovne zhruba o 3,4 miliardy korún.
Ministerka navrhuje posilniť v prvom pilieri princíp solidarity, ktorý by sa mal postupne do konca roka 2014 zrušiť. Stále teda majú seniori, ktorí mali vyššie platy, prispievať tým ľuďom, krorí zarábali menej.
Zlepšiť by sa mal aj výber poistného z terajších 95 percent na 97,5 percenta do roku 2010.
„Z analýzy vyplýva, že vláda neplánuje v tomto volebnom období žiadne zmeny v prvom pilieri a problémy posúva ďalej pred sebou,“ povedala poslankyňa za SMK Klára Sárkőzy.
Predčané dôchodky navrhujú zrušiť
Ministerstvo práce v analýze pripúšťa aj ďalšie zmeny, no zároveň ich radí do obdobia, ktoré presahujú toto volebné obdobie. Napríklad priznáva, že patríme ku krajinám EÚ s nižším dôchodkovým vekom. No zároveň tvrdí, že pri realizácii takého sociálne citlivého opatrenia je „vhodné zvoliť pomalšie tempo zvyšovania dôchodkového veku s dlhším prechodným obdobím“.
Časom by sa mal zrušiť inštitút predčasného starobného dôchodku. Umožniť to majú zlepšujúce sa podmienky na trhu práce. Je prekvapujúce, že ministerstvo v analýze pripustilo, že od roku 2034 je pre Slovensko z pohľadu verejných financií výhodnejšie, ak bude vedľa priebežného financovania dôchodkov fungovať aj dôchodkové sporenie.
Aké zmeny chcú a čo sa nezmení
Termín valorizácie penzií sa má presunúť z 1. júla na 1. januára;
Princíp solidarity v prvom pilieri by mal byť posilnený;
Zlepšujúce sa podmienky na trhu práce zreálňujú požiadavku zrušiť inštitút predčasného starobného dôchodku;
O valorizácii dôchodkov len podľa inflácie sa neuvažuje;
Zvýšenie veku odchodu do dôchodku na 65 rokov je otázkou dlhšieho časového horizontu;
Zníženie príspevkovej sadzby do druhého piliera z 9 na 6 percent by z pohľadu bilancie Sociálnej poisťovne z dlhodobého hľadiska bola len zanedbateľná zmena.