BRUSEL. V Írsku bol včera pokoj. Všetky politické kampane sa skončili v utorok a voliči dostali deň na oddych pred dnešných rozhodujúcim hlasovaním o Lisabonskej zmluve.
V Bruseli nebol v pohode nikto. Panika tu trvá už niekoľko dní. Posledný prieskum pred hlasovaním ukázal vyrovnaný súboj oboch táborov – 42 percent Írov chce podporiť Lisabonskú zmluvu, 39 percent chce povedať nie. A zvyšný tábor nerozhodnutých sa nezmenšuje.
VIDEO: Írsko je hrozbou pre Lisabon
Bohatý Ír vedie odporcov
Ak Íri povedia nie, dokument poputuje do koša. S Lisabonskou zmluvou musia súhlasiť všetky štáty, aby mohla vstúpiť do platnosti.
Doterajšie komentáre politikov sa sústreďovali na to, čo dobré Lisabonská zmluva prinesie, prípadne opatrne vyhlasovali, že „to je vec írskych voličov“. Väčšina z nich si však myslí svoje: ako je možné, že Íri, z ktorých sa za roky členstva v únii stal bohatý a sebavedomý národ, sú teraz pripravení otočiť sa k únii chrbtom.
Írska vláda usilovne lobovala za prijatie textu – kývla preto na požiadavky vplyvných domácich farmárov a kampaň postavila na európskych úspechoch Írska.
Na samotných Írov však pripomínanie ekonomického zázraku príliš nezapôsobilo. Symbolom toho je NIE zmluve od Declana Ganleye (39) - jedného z najbohatších Írov a zakladateľa rešpektovaného liberálneho think-tanku Libertas.
Ganley hlasoval v roku 2001 za zmluvu v Nice, ktorá umožnila rozšírenie únie, ale teraz presadzuje opačný názor. „Prečo NIE? Je to nedemokratický dokument. Presúva moc ďaleko od ľudí k nevoleným byrokratom v Bruseli,“ dodal. To je argument blízky aj ľuďom, ktorí chcú „pre pokoj“ hlasovať za zmluvu.
Plán B ešte nie je
Ak Íri zmluvu odmietnu, „žiadny plán B“ zatiaľ neexistuje. Možné sú nasledujúce scenáre: Írsko bude, kontroverzne a nedemokraticky, vyzvané na plebiscit. Tak ako so zmluvou z Nice: Íri ju najprv odmietli, rok na to ju v novom referende schválili. Írská vláda si môže vyrokovať výnimky zo zmluvy podľa toho, čo by Írom najviac prekážalo. Alebo text pochovajú a platiť bude súčasný právny poriadok. Tlak na prijatie Lisabonskej zmluvy je však veľký.
Francúzi a Íri sa do seba pustili už teraz
Vo Francúzsku sú nervózni. Vyzývajú ostrovanov, aby sa správali zodpovedne.
Desaťročia ste dostávali miliardy z únie. Z úrovne Albánska ste sa vypracovali na najbohatší štát. Ak teraz Európu potopíte, bude to sebecké.
Takto sa dá zhrnúť francúzsky odkaz Írom. Na výsledky tamojšieho referenda nervózne čaká celá Európa, ale špeciálne vrásky robí Parížu. Ten od júla preberá polročné predsedníctvo v Európskej únii. Ak by Lisabonská zmluva neprešla, práve Francúzsko bude musieť riešiť krízovú situáciu a pripraviť záchranný plán B.
Sebeckí Íri
„Bude to veľmi trápne, keď sa nebudeme môcť spoľahnúť na Írov, ktorí sa tak veľmi spoliehali na Európu,“ odkázal do Dublinu šéf francúzskej diplomacie Bernard Kouchner. Odmietnutie Lisabonu bude podľa neho sebecké, najmä s ohľadom na miliardy eur, ktoré ostrov dostal z európskych fondov za posledné tri desaťročia.
Jeho slová pobúrili írskych odporcov zmluvy. Pripomínajú, že práve Francúzi pred tromi rokmi potopili hlasovanie o euroústave, z ktorej teraz vzišla okresaná Lisabonská zmluva.
Nice sa opakovať nemôže
Francúzsko hrá v írskom referende veľkú rolu. Keltskému tigrovi sa nepáčia snahy Paríža o harmonizáciu daní a prehĺbenie vojenskej spolupráce.
„Íri sa boja, že by museli viesť vojnu po boku Britov. O obrane nechcú ani počuť. Rovnako obraňujú aj poľnohospodárske dotácie, ešte urputnejšie ako Francúzi,“ hovorí bývalý minister pre Európu Alain Lamassoure. Obavy má aj prezident Nicolas Sarkozy, ktorý sa stretol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Obaja pripustili, že Íri možno zmluvu neschvália. „Bude to problém nielen pre francúzske predsedníctvo, ale pre celú Európu,“ povedal Sarkozy. Jeho zahranično-politický poradca včera naznačil, že budú tlačiť na to, aby sa v ratifikácii pokračovalo.
Výhrady voči súčasnej zmluve majú aj Londýn a Praha. Briti majú ratifikáciu dokončiť budúci týždeň, ale premiér Gordon Brown by sa po írskom odmietnutí dostal pod silný tlak, aby schvaľovanie stopol. Textu by sa zrejme rýchlo vzdali aj Česi.
Štefan Hudec
Zmluvu nepoznajú
Íri netúžia pochovať úniu. Zväčša aninevedia, o čom budú hlasovať. A niektorí iba taktizujú.
DUBLIN, BRATISLAVA. Väčšina z nich ani netuší, čo sa má v Európskej únii po Lisabone zmeniť. Hoci sa takmer všetci politici výnimočne spojili a bojujú za Európu, Íri im stále neveria.
A nevedia ani, čo si majú myslieť o nacionalistoch zo Sinn Féin, ktorí ako jediná parlamentná strana trúbia do boja za suverenitu ostrova.
„Vláda stavila na kampaň strachu. Z referenda urobila jedno veľké smetisko,“ napísal v úvodníku denník Independent. Analytici hovoria o Lisabonskej zmluve ako dôležitej pre Európsku úniu i pre Írsko. Vláda však tému podľa nich nedokáže predať. A tromfy kritikom do rúk dáva aj premiér Brian Cowen. Priznal, že zmluvu vôbec nečítal.
Na druhej strane barikády stoja rôzni ľudia. Napríklad rebelujúci milionár Declan Genley, ktorý na Lisabonskú zmluvu ostro útočí. Jeho autobusy dovčera brázdili celou krajinou a on nemá problém odhaliť svoje skutočné motívy.
„Záleží mi najmä na daniach. Zmluva proste nie je dobrá pre môj biznis,“ priznal Genley pre český Respekt. Veľmi dobre vie, že rozhodovanie o daniach sa zatiaľ nezmení. Chce však posadiť Cowena do lietadla do Bruselu, aby po fiasku v referende pre Írov vyjednal nejaké výhody. Znovu obchod.
S textom ústavnej zmluvy nemajú nič spoločné ani obavy katolíkov, že ostrovu vnútia interrupcie a eutanáziu. To však politici nevysvetľujú. „Je to príležitosť pre Írsko zabetónovať sa v srdci Európy,“ znie podľa najväčších novín Irish Times slogan politikov v boji za zmluvu.
Srdcom Európy je kadekto, na periférii nechce zostať nik. Či je strach z izolácie aj strachom bežných Írov, sa ukáže dnes.
Juraj Koník
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: mim