BRATISLAVA. Slovenskí invalidi majú nielen ťažký život, ale ešte k tomu ani neťahajú za jeden povraz.
Po minulotýždňovom proteste Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím (NROZP) prišli včera pred Úrad vlády organizácie zoskupené okolo združenia Aktívny život. Povedali, že s NROZP nie je možné spolupracovať, pretože jej záleží iba na vlastných mzdách, a nie na problémoch invalidov, ktoré sa snažia riešiť oni.
„To nie je pravda,“ reagovala riaditeľka Národnej rady občanov Anna Reháková. „Peniaze na mzdy máme len na základe projektov, na ich realizáciu.“
Napriek tomu, že sa v utorok stretli s premiérom, ktorý im prisľúbil pomoc, včerajší protest z organizačných dôvodov neodvolali. Zúčastnilo sa na ňom asi dvadsať ľudí. Predseda vlády Robert Fico, ktorý neďaleko prechádzal, sa pri nich nepristavil.
Poslúchli premiéra
„Pán premiér nás požiadal, aby sme nevytiahli transparenty, pretože to všetko, čo včera sľúbil, by potom nesplnil,“ povedala Ľudmila Gričová z Centra samostatného života. Protestujúci sa preto rozhodli, že transparenty nevytiahnu. Bolo vraj na nich napísané: Nie o nás bez nás. Nechceme žiť v ústavoch, ale s rodinami. Nechceme žobrať.
Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová (Smer), ktorá medzi invalidov prišla a zúčastnila sa aj na utorňajšom rokovaní s nimi za účasti premiéra, nechcela Ficovo vyjadrenie komentovať. „V tejto chvíli sa nebudem k tomu vyjadrovať, lebo s takýmto prezentovaním nesúhlasím. Takto to prezentované nebolo.“
Konkrétne neodpovedala ani premiérova hovorkyňa Silvia Glendová. V reakcii na premiérovo vyhlásenie iba ocenila spokojnosť telesne postihnutých so stretnutím s predsedom vlády. Na otázku o pravdivosti vyjadrenia o transparentoch neodpovedala. Razantne však poprela, že by sa premiér invalidom vyhrážal.
Prehnané požiadavky?
Na stretnutí premiér invalidom podľa Gričovej sľúbil, že dá ministrovi zdravotníctva pokyn, aby prijal opatrenie, podľa ktorého by občania so zdravotným postihnutím nemuseli neprimerane doplácať na zdravotné pomôcky.
Druhý prísľub sa týkal ministerky Tomanovej, ktorá má vláde predložiť správu o návrhoch riešenia problematiky ťažko zdravotne postihnutých.
Telesne postihnutí sa nedohodli s premiérom na návrhu zákona o sociálnej pomoci.
Usilujú sa najmä o zvýšenie hodinovej mzdy pre asistenta telesne postihnutého človeka a o zvýšenie príspevku za opatrovanie.
Tomanová v reakcii na návrh invalidov povedala, že je nereálny, lebo by si vyžadoval dodatočných 18,5 miliardy korún zo štátneho rozpočtu.
Zmierenie invalidov v nedohľadne
Podobný názor má aj NROZP, ktorej sa zdá návrh organizácií zoskupených okolo Aktívneho života prehnaný.
Obidve znepriatelené organizácie súhlasia, že im vzájomné spory škodia, ale zmiereniu veľkú šancu nedávajú.
„Zjednotenie vždy závisí od dvoch strán,“ hovorí Reháková.