Dovolenkové choroby bývajú drahé

Nezabudnuteľné chvíle môžete na dovolenke prežiť v prípade nečakaných úrazov, chorôb, alebo ukradnutých batožín. Pred cestou preto treba myslieť na základ - správne zvolené cestovné poistenie. Dnes sa dá pre každého vybrať primerané poistenie z ponuky ces

tovných poistení.

Nezabudnuteľné chvíle môžete na dovolenke prežiť v prípade nečakaných úrazov, chorôb, alebo ukradnutých batožín. Pred cestou preto treba myslieť na základ - správne zvolené cestovné poistenie. Dnes sa dá pre každého vybrať primerané poistenie z ponuky cestovných poistení.

BRATISLAVA. Hory, jazero, more, pláž. Dovolenka. Pokoj. Ten však môžete veľmi rýchlo stratiť, ak sa vám niečo stane. Stratíte batožinu, ukradnú vám fotoaparát, zlomíte si pri zliezaní skaly nohu, či stúpite na morského ježka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tieto udalosti sú mrzuté, ak ste však zabudli, alebo si nestihli zakúpiť cestovné poistenie, máte o problém navyše. Hlavne na dovolenke v zahraničí. Dovolenka sa vám tak môže bez poistenia niekoľkonásobne predražiť. Suma za ošetrenie bežných letných chorôb sa podľa hovorkyne Union poisťovne Niny Zelníkovej pohybuje od sto do päťsto euro. V prepočte na slovenské koruny to vychádza od približne 3000 do 15-tisíc korún. Medzi najčastejšie patria rôzne dermatidídy, alergie a žalúdočné problémy.

„Pri úrazoch však suma za ošetrenie môže byť aj rádovo v tisíckach eur,“ dodáva Zelníková. Najčastejšie ide o popŕhlenie medúzou, poranenia morským ježkom alebo poranenia na pláži. Suma za ošetrenie tak môže v niektorých prípadoch výrazne presiahnuť aj cenu dovolenky. A pritom ide o ľahšie ochorenia, či menšie úrazy, na ktoré stačí klasické poistenie liečebných nákladov a úrazové poistenie.

SkryťVypnúť reklamu

Za adrenalín sa pripláca

Ak sa chystá niekto na adrenalínovejšiu dovolenku, mal by na to myslieť už pred cestou. V tomto prípade by sa jeho liečenie mohlo vyšplhať aj na niekoľko desiatok tisíc, až stotisíc korún. Preto by sa dovolenkári mali poistiť aj pre rizikové športy.

„Medzi rizikové športy patrí aj potápanie, ale aj jazda na vodnom skútri,“ vysvetľuje Zelníková. Z bežných letných rekreačných aktivít, ktoré už patria do kategórie športu, je to aj rafting, horolezectvo či turistika na turistických cestách typu via ferrata, čiže s umelými istiacimi prostriedkami, ako reťazami, stúpačkami a rebríkmi. „Táto kategória zahŕňa aj pilotáž, zoskok padákom z lietadla alebo z výšok, let na padáku, let na rogale, paragliding, športovú streľbu, skialpinizmus, skoky na lyžiach, lyžovanie mimo vyznačených trás, speleológiu, alpinistiku a turistiku vykonávanú po ľadovcoch,“ dopĺňa Zelníková. Patrí sem aj v poslednej dobe veľmi obľúbené splavovanie riek.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze navyše by si dovolenkári mali vziať so sebou tak či tak. V niektorých prípadoch totiž lekári vyžadujú platenie v hotovosti. „V prípade jednorazového drobného ošetrenia je možné, že si lekár vypýta platbu v hotovosti. Následne si však od lekára treba vyžiadať lekársku správu s uvedením diagnózy, anamnézy a spôsobu liečby, ako aj originál dokladu o zaplatení. Tie treba po návrate predložiť poisťovni, ktorá náklady preplatí,“ tvrdí Zelníková.

Úraz, či choroba môže skoliť aj štvornohého dovolenkára. Väčšina poisťovní myslí aj na tieto prípady. „Psíka je možné poistiť pre prípad, že by v zahraničí potreboval navštíviť zverolekára. Náklady preplatíme až do výšky 500 eur. Psík však musí mať platný očkovací preukaz,“ dodáva Zelníková

SkryťVypnúť reklamu

Ako oko v hlave

Choroby, úrazy a drobné zranenia sú len jednou nepríjemnou stranou dovolenky. Druhou sú rôzne straty a krádeže. Dovolenkár často prichádza nielen o vzácnejšie a drahšie predmety, ale aj o veci každodennej potreby.

Z poistenia batožiny sú však vylúčené klenoty, výrobky z drahých kovov a kameňov či perly. Takisto sú vylúčené aj peniaze, šeky, vkladné knižky, platobné karty, cestovné lístky, osobné doklady, predmety historickej a umeleckej hodnoty, ale aj mobilné telefóny a výpočtová technika vrátane notebooku. Preto je dobré zistiť, či poisťovňa poskytuje možnosť pripoistenia hodnotných vecí.

Svoje veci si však treba na dovolenke strážiť ako oko v hlave. „To znamená nenechávať veci bez dozoru a byť ostražitý v priestoroch, kde sa pohybuje veľa ľudí, ako napríklad na obľúbených orientálnych trhoch. Pred odchodom z hotelovej izby sa treba vždy uistiť či sú uzamknuté aj okná a dvere a ani v noci ich nenechávať otvorené. Ak cestujete autom a zastavíte sa hoci len na čerpacej stanici, je potrebné, aby všetky veci boli v uzamknutom priestore auta a neboli viditeľné zvonku,“ vyratúva Zelníková. Poistenie batožiny totiž kryje prípady odcudzenia, ale len pri prekonaní prekážky alebo pri lúpežnom prepadnutí.

SkryťVypnúť reklamu

Nádejných dovolenkárov môže zaujať štatistika poisťovne. Najviac poistných udalostí týkajúcich sa batožiny mala Union poisťovňa hlásených z krajín Taliansko a Španielsko.

Poistiť sa dá aj proti náhodným, ale neúmyselne spôsobeným škodám. Tie najčastejšie spôsobujú deti. „Pre takéto prípady, kedy neúmyselne spôsobíte škodu na zdraví alebo majetku inej osoby, existuje poistenie zodpovednosti za škodu. V zime býva predovšetkým využívané v spojitosti s lyžovačkami.

Význam tohto poistenia však netreba podceňovať ani v lete. Môžete nechtiac poškodiť nábytok či umývadlo v izbe, zašpiniť posteľnú bielizeň či pri hre na pláži neúmyselne niekomu spôsobiť zranenie,“ vysvetľuje Zelníková.

Poistenie aj na poslednú chvíľu

Na väčšinu problémov existuje riešenie. V tomto prípade je to poistenie. V súčasnosti je už dostupné pre všetkých a dá sa veľmi rýchlo vybaviť. Nestrácate čas čakaním na pobočke, poistiť sa dá aj on-line cez internet alebo prostredníctvom sms správy.

SkryťVypnúť reklamu

„Pri obidvoch spôsoboch klient nepotrebuje hotovosť. Poistenie cez SMS správu je dokonca ešte flexibilnejšie, pretože stačí, ak má klient mobilný telefón s mesačnou faktúrovanou službou. Platbu zaplatí až v najbližšej faktúre,“ konštatuje Zelníková. On-line uzatvorené cestovné poistenie sa v minulom roku oproti roku 2006 zvýšilo v Union pisťovni až dvojnásobne.

Cestovné poistenie – rýchlo a jednoducho

Popri kvalite produktu pred cestou často rozhoduje najmä jeho dostupnosť

BRATISLAVA. Na rozdiel od ostatných poistných produktov – napríklad životných poistiek, pri uzatváraní zmlúv cestovného poistenia nejde poistný agent za klientom. Pre tento druh poistenia sa niekedy treba rozhodnúť rýchlo a je dobré vedieť, ako a kde možno uzatvoriť poistnú zmluvu.

SkryťVypnúť reklamu

Do pobočky poisťovne sa pre tento druh poistenia chodí už málo. Často ho možno uzatvoriť priamo v cestovnej kancelárii, s ktorou odchádzate na túžobne očakávané dovolenkové dni. S rozvojom internetu sa rozšírila možnosť kupovania cestovného poistenia aj cez túto celosvetovo rozšírenú sieť.

Allianz - SP

Poistenie je možné dojednať si na obchodných miestach (pobočky - tzv. pracoviská servisu klientom, agentúrne kancelárie), u sprostredkovateľov spoločnosti, ako aj priamo cez internet a telefonicky cez linku Allianz Direct. Cestovné kancelárie ponúkajú komplexné cestovné poistenie spoločnosti Allianz - SP.

AXA

Spoločnosť AXA má jednoduchú administráciu cestovného poistenia. Stačí, ak si klient, jeho príbuzný, resp. ktokoľvek (aj sused či známy) zakúpi na príslušnom obchodnom mieste alebo u zmluvného externého partnera spoločnosti vybraný balíček cestovného poistenia a potom si ho telefonicky aktivuje na uvedenom čísle. Pri kúpe balíčka nie je potrebný osobný kontakt poisteného, žiadne doklady, podpisy, údaje a pod. Všetko stačí vybaviť po telefóne, pri aktivovaní poistenia.

SkryťVypnúť reklamu

Výhodou oproti ostatným poskytovateľom cestovného poistenia je v tomto prípade aj to, že v rámci balíčka je možné kombinovať počet osôb a dní podľa potreby. Napríklad manželom stačí zakúpiť jeden balíček AXA 10 alebo 30, ak idú spoločne na dovolenku na päť dní alebo na 15 dní. Rovnako môže využiť CP AXA 30 tridsať účastníkov zájazdu pri jednodňovom výlete. Nemusí si každý zvlášť kupovať cestovné poistenie. AXA v rámci ročného poistenia (program AXA YEAR) zároveň poskytuje nepretržité poistenie na dobu - až 90 dní (stačí, ak sa klient na Slovensko vráti raz za 90 dní).

ČSOB

V blízkej budúcnosti spoločnosť plánuje aj internetový predaj, momentálne je možné cestovné poistenie uzatvoriť na obchodných miestach ČSOB Poisťovne, ČSOB banky a ČSOB Stavebnej sporiteľne.

SkryťVypnúť reklamu

Kooperativa

Cestovné poistenie je možné uzatvoriť prostredníctvom obchodných zástupcov poisťovne priamo na pracoviskách kancelárií a agentúr. Pri poistení Eurotravel i prostredníctvom internetu (Eurotravel On line). Informácie o možnostiach poistenia i rozsahu a cene poistenia môže klient získať na infolinke Call Centra 0800 120 000.

Generali poisťovňa

Poistenie do zahraničia si klienti môžu uzatvoriť na ktoromkoľvek predajnom mieste poisťovne Generali, VÚB banky alebo u poradcov OVB.

Union poisťovňa

Cestovné poistenie v Union poisťovni, a. s. je možné uzatvoriť nasledujúcimi spôsobmi:

návštevou kontaktného miesta,

prostredníctvom internetu www.union.sk,

prostredníctvom mobilného telefónu cez SMS na čísle 6655 – jediná poisťovňa, ktorá ponúka takúto možnosť poistenia.

SkryťVypnúť reklamu

Wüstenrot

Spoločnosť ponúka štyri možnosti dojednania poistenia:

cez internet formou online poistenia na jej webovej stránke,

cez telefón,

formou zaslania prázdnej sms na vybrané číslo,

alebo priamo v niektorom zákazníckom centre, ktoré sa nachádzajú po celom Slovensku.

(vn)

Čo všetko sa dá v cestovnom poistení poistiť:

  • náklady na liečenie v prípade ochorenia alebo úrazu, lekárske prevozy a repatriácie - často býva stanovený limit na ošetrenie zubov,
  • poistenie batožiny – strata aj zdržanie,
  • návšteva poisteného príbuzným,
  • preprava telesných pozostatkov,
  • predčasný návrat z cudziny,
  • smrť spôsobená úrazom,
  • trvalé následky úrazu,
  • zodpovednosť za škodu – majetok aj zdravie,
  • poistenie právnej asistencie,
  • terorizmus,
  • meškanie hromadného dopravného prostriedku,
  • nečerpané služby,
  • stratené doklady.

Zdroj: Produkty cestovného poistenia

SkryťVypnúť reklamu

Autor: vn

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 403
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 024
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 396
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 083
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 674
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 619
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 582
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu