BRATISLAVA. Po iniciatíve Za férové školné, ktorá v apríli zorganizovala štrajk pred parlamentom, sa ozývajú proti vyberaniu 22-tisícového školného zvolenskí študenti. Postup rektorátu nepovažujú za správny a upozorňujú, že sa o výške školného nedozvedeli v zákonom stanovenom termíne.
Lenka Grausová prerušila štúdium na rok zo sociálnych dôvodov a univerzita teraz od nej za to pýta 22-tisíc korún. „Doma sme mali ťaživú sociálnu situáciu, rodičia mi neboli schopní platiť štúdium.“ Riešila to študentskou pôžičkou a sociálnym štipendiom, napokon musela štúdium prerušiť. „Platila som si zdravotné poistenie, splácala pôžičku a rodičia nedostávali prídavky. Škole som nespôsobovala výdavky.“
Dodržiavala predpisy
Okrem tých, čo prerušili štúdium, majú platiť aj tí, čo si robia súčasne dve vysoké školy.
Grausová nepovažuje školné za férové aj preto, že sa riadila študijným poriadkom a štatútom univerzity. Študent podľa nich prestáva byť študentom dňom prerušenia v študijnom programe a doba prerušenia štúdia sa do štandardnej doby štúdia nezapočítava. „Štúdium nemôžem prerušiť, kým sa nezapíšem, a ak sa zapíšem a preruším, tak platím. Ako mám prerušiť bez toho, aby som sa nezapísala a doba sa mi nezapočítavala v zmysle študijného poriadku?“
Rektor univerzity Ján Tuček si nemyslí, že vnútorné predpisy o prerušení štúdia sú v rozpore so zákonom. „Z pohľadu zohľadňovania celkovej dĺžky štúdia je dôležité, že študent bol v príslušnom roku na štúdium zapísaný, aj keď v jeho časti mohol mať štúdium prerušené.“
Na to, aby sa akademický rok zohľadnil, stačí, aby bol študent zapísaný čo len jeden deň.
Oznam prišiel neskoro
To, že sa univerzita chystá vyberať školné a jeho výšku, musí oznámiť dva mesiace pred posledným dňom určeným na podávanie prihlášok. Technická univerzita ho nedodržala, čo priznáva aj rektor. „Dá sa to považovať za procesnú chybu, ale z právneho hľadiska nezbavuje študenta povinnosti uhradiť školné,“ hovorí Tuček.
Právnik Radoslav Procházka si naopak myslí, že nedodržanie zákonnej lehoty je prekážkou pre vyberanie školného.
Rektor je presvedčený, že zákon ho zaväzuje k vyberaniu školného a školné nemôže generálne odpustiť. Na Ekonomickej univerzite v Bratislave školné odpustili a rektor Rudolf Sivák tvrdí, že nevyberanie školného je zákonné.