Index podnikateľskej klímy Ifo zaznamenal v minulom mesiaci prepad o jeden percentuálny bod z februárových 94,9 bodu. Analytici pritom očakávali prepad indexu o 50 bázických bodov, čiže v skutočnosti ich očakávania boli dvojnásobne prekonané. Dôvodom prudkého prepadu dôvery boli množiace sa dôkazy o zhoršujúcej sa ekonomike Nemecka.
Index Ifo, ktorý sa vyhotovuje na základe podnikateľskej nálady siedmich tisícov nemeckých firiem, je pozorne sledovaným ukazovateľom, keďže odráža očakávania podnikateľskej sféry najväčšej ekonomiky eurozóny, ktoré sa často prenesú aj do reality. Hrubý domáci produkt Nemecka tvorí približne tretinu produkcie všetkých krajín Európskej menovej únie.
„Údaje o Ifo sú oveľa slabšie, ako sme očakávali, pričom ekonomická situácia v Japonsku a Amerike sa negatívne odrazila na tom, čo podniky očakávajú od blízkej budúcnosti,“ povedal pre BBC Rainer Guntermann z Dresdner Kleinwort Wasserstein. Niektorí analytici si však myslia, že podnikatelia by nemuseli byť až takí pesimistickí, keďže nedávne zníženie úrokových sadzieb v Spojených štátoch by sa malo onedlho pozitívne prejaviť na výkone americkej ekonomiky.
Aj napriek tomu, že index podnikateľskej dôvery v najväčšej ekonomike eurozóny už niekoľko mesiacov klesá, ekonómovia si nemyslia, že to presvedčí Európsku centrálnu banku (ECB), aby už konečne pristúpila k uvoľneniu menovej politiky. „ECB sa viac obáva inflačných tlakov v iných častiach eurozóny, ako je Írsko a Portugalsko,“ tvrdia analytici.
Údaje o indexe boli zverejnené krátko po tom, ako nemecký kancelár Gerhard Schröder pripustil, že krajine sa tento rok nepodarí dosiahnuť plánovaný ekonomický rast. Podľa neho je možné, že nemecká ekonomika nedosiahne tento rok očakávaný 2,75-percentný rast, ktorý však ekonómovia zo súkromnej sféry dávnejšie spochybnili.
GABRIEL KÁDASI