BRATISLAVA - Pokiaľ nedôjde najneskôr po nasledujúcich parlamentných voľbách k zásadnej reforme výdavkov štátu, Slovensko riskuje ďalšiu neudržateľnosť vývoja verejných financií. Vyplýva to z analýzy vývoja ekonomík strednej a východnej Európy, ktorú počas výročného rokovania guvernérov Európskej banky pre obnovu a rozvoj v Londýne zverejnil Inštitút medzinárodných financií (IIF).
Hoci IIF očakáva všeobecné spomalenie dynamiky rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v strednej Európe z minuloročných 3,8 na 3,2 percenta v tomto roku, Slovensko by malo byť výnimkou. Tempo rastu HDP by v tomto roku malo dosiahnuť 2,8 percenta (2,2 percenta v roku 2000). Predpoveď IIF je dosiaľ najpesimistickejším odhadom tempa ekonomického rastu v tomto roku. Vláda chce v tomto a budúcom roku dosiahnuť troj- až štvorpercentný rast, prognóza ING Bank spred dvoch týždňov hovorí o 3,4-percentnom raste.
Bez ďalších reforiem výdavkov štátu by podľa analýzy IIF mohol podiel fiškálneho deficitu na HDP v budúcom roku výrazne stúpnuť. Kým v roku 1999 tento podiel predstavoval 3,9 percenta, v minulom roku stúpol až na 6,8 percenta z HDP. „V tomto roku je reálny jeho nárast cez sedempercentnú hranicu ako dôsledok finančných problémov Sociálnej poisťovne a výdavkov na splatenie dlhopisov Fondu národného majetku. (…) Prudký nárast vládneho dlhu, spôsobený prevzatím zlých úveroch reštrukturalizovaných bánk, realizácia viacerých štátnych záruk spôsobia, že reforma výdavkovej časti štátneho rozpočtu sa na budúci rok stane kľúčovou pre ďalší osud verejných financií,“ zdôrazňuje IIF.
Výsledkom očakávaného rastu importov na Slovensko by mal byť 4,5-percentný deficit bežného účtu platobnej bilancie. „Ten bude pravdepodobne bez problémov prefinancovaný pokračujúcim prílevom priamych zahraničných investícií, podporovaných predajom veľkých štátnych podnikov, ktoré zintenzívnia tlak na ďalšie posilňovanie slovenskej meny,“ tvrdí vo svojej analýze IIF.
MICHAL NALEVANKO