BRATISLAVA. K práci ministra obrany Jaroslava Bašku nemal premiér Robert Fico po včerajšej kontrolnej dvojhodinovke na ministerstve väčšie výhrady. Premiér mu však nariadil, aby šetril.
Požiadavku NATO, aby členské krajiny dali na obranu 2 percentá HDP, podľa neho nesplníme. Percento na obranu sa dokonca zrejme zníži, keďže celkové výdavky rozpočtu narastú, kým obrana dostane rovnako.
„Ja by som určite neočakával ďalšie zvyšovanie rozpočtu ministerstva obrany v budúcom období,“ tvrdil Fico, podľa ktorého je vyše 31-miliardový rozpočet na obranu dostatočný.
„Vôbec sa nebudeme držať dvoch percent HDP, nie sme jediná krajina, ktorá tieto dve percentá HDP nespĺňa,“ tvrdil Baška.
Bojovníci nebudú
Baška je ministrom len od 30. januára tohto roku. Za ten čas stihol na seba upozorniť len raz, keď išiel proti Ficovej línii.
„Možno v budúcnosti budeme uvažovať aj o špeciálnych jednotkách,“ povedal Baška po tom, ako sa v apríli stretol s holandským ministrom obrany, ktorému sľúbil zvýšenie našej účasti v Afganistane.
Fico však aj včera ministrovi odkázal, že nie sme pripravení vysielať iné jednotky, ako posielame dnes. Narazilo by to vraj na odpor vo vláde, proti je aj on sám.
„Nesúhlasím, aby sme teraz posielali do zahraničia bojové jednotky, ktoré by vykonávali štandardné bojové činnosti, pri ktorých by bolo ohrozené zdravie a život našich vojakov.“
Šetriť sa dá
Bezpečnostný analytik Tomáš Valášek chváli zmeny v našich zahraničných misiách za posledné dva roky. Slovensko totiž znižuje ich počet a sústreďuje vojakov do Afganistanu, Bosny a na Cyprus. Valášek si myslí, že priestor na šetrenie v rezorte je.
„V poslednom čase vidíme enormný nárast prevádzkových nákladov na úkor rozvojových,“ myslí si exminister obrany Martin Fedor. Nepáči sa mu ani to, že sa znižuje podiel verejných tendrov a naopak rastie počet priamych zadaní či utajených tendrov. Podľa poslanca SDKÚ by mala byť vláda odvážnejšia a vysielať aj bojové jednotky.
Kašického problémy
Baška nahradil Františka Kašického, ktorý odstúpil po viacerých prešľapoch.
Jeho problémy sa začali explóziou vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch, kde v marci 2007 zahynulo osem ľudí. Vyšetrovanie zatiaľ poukazuje na chyby bezpečnostných opatrení v podniku.
Kašický po výbuchu odvolal vtedajšieho riaditeľa podniku a sám ponúkol premiérovi demisiu. Fico ju však neprijal.
Pol roka po Novákoch denník SME informoval o zvláštnom miliardovom tendri na ministerstve. Ministerstvo chce postaviť vojenský archív v Trnave a víťaza súťaže nevybrali bežným verejným odstarávaním. Archív má postaviť firma Ikores, ktorej majiteľ Jozef Kopecký je sponzorom Smeru.
Kašického koniec znamenali tendre na upratovanie a letnú a zimnú údržbu za štyri miliardy korún, ktoré organizovalo jeho ministerstvo.
Niekoľkonásobne predražené zákazky nakoniec ministerstvo zastavilo. Kašický odstúpil a stal sa slovenským veľvyslancom pri NATO.
Vláda posiela vojakov do Afganistanu
Naši vojaci by mali okrem Holanďanov spolupracovať aj s Kanaďanmi.
Vláda chce do Afganistanu poslať viac vojakov. Zajtra má schváliť rozšírenie misie, čo musí potvrdiť parlament.
Armáda môže dnes poslať do Afganistanu 115 vojakov, chce, aby ich bolo 246. Ak poslanci zvýšenie počtu vojakov schvália, vyjdú v ústrety žiadosti Kanady o posilnenie síl v provincii Kandahár.
Slováci, ktorí teraz spolupracujú s Holanďanmi, začnú spolupracovať aj s Kanaďanmi. V Afganistane budú naši vojaci v multifunkčnej ženijnej jednotke, v provinčných rekonštrukčných tímoch, v operačných a výcvikových tímoch, v štáboch veliteľstiev operácie, v strážnej jednotke. Nový mandát umožní poslať ďalšie strážne jednotky, zmeniť funkciu v zdravotníckom tíme a ukončiť pôsobenie zdravotníckeho tímu na leteckej základni do konca roka.
Slovensko chce ešte tento rok poslať do Afganistanu 50členné strážne jednotky do tábora Holland na základni v provincii Uruzgan a na leteckú základňu Kandahár. Na budúci rok by odišla ďalšia jednotka strážiť tábor Hadrian.
(sita)