BRATISLAVA. Budúcich vodičov, niektorých profesionálov a šoférov nad 65 rokov zrejme čaká zmena podmienok udeľovania vodičského oprávnenia. Nový zákon o cestnej premávke, ktorým sa dnes zaoberá parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť, ráta aj s novými pravidlami pri získavaní či predĺžení vodičského preukazu.
Ak návrh v parlamente prejde, na vodičské skúšky už nebudú dohliadať policajti, ale súkromné firmy. Žiadatelia o vodičský preukaz budú musieť okrem zdravotnej prehliadky, kurzu prvej pomoci, testu z predpisov o cestnej premávke, skúšky z údržby vozidla a jazdy absolvovať aj psychologické vyšetrenie. „Cieľom je vyradiť z cestnej premávky osoby nespĺňajúce minimálnu úroveň psychickej spôsobilosti na vedenie vozidiel,“ vysvetľuje policajný hovorca Viktor Plézel.
Psychologické sito
Psychológovia by u žiadateľov mali posudzovať, či ich „všeobecné rozumové schopnosti, výkonové dispozície a štruktúra osobnosti“ sú aspoň na úrovni „podpriemeru vodičskej populácie“. Posudzovať majú aj problémových vodičov, pri ktorých zas majú zhodnotiť „výstrednosti vo vodičskej praxi, dopravné nehody a priestupky, počet úrazov, opakovanú trestnú činnosť, výchovné, výučbové a partnerské problémy, alkoholizmus a závislosť od psychotropných látok, zdravotné poruchy a choroby.“
Vodiči nákladných áut, autobusov, vozidiel s právom prednostnej jazdy, poštovej služby či taxíkov budú musieť navštíviť psychológa každých päť rokov. Každé dva roky psychológ vyšetrí všetkých vodičov nad 65 rokov. Návrh kritizujú autoškoly, ktoré považujú zdravotnú prehliadku za dostatočnú.
Firmy namiesto policajtov
Po novom sa majú vykonávať aj samotné vodičské skúšky. Budú ich zabezpečovať právnické osoby, ktorým ministerstvo vnútra po splnení podmienok udelí licenciu, hovorí Plézel. Firma, ktorá licenciu získa, si zabezpečí vyškolených skúšobných komisárov. Tí budú vodičov testovať namiesto policajtov. Udelenie licencie bude stáť 200-tisíc korún a vydá sa najviac na 20 rokov.
Hoci nový zákon by mal platiť už od októbra, policajti pri skúškach ešte nejaký čas ostanú. „Pokiaľ nebude na Slovensku dostatočný počet odborne spôsobilých subjektov, skúšky odbornej spôsobilosti žiadateľov o vodičské oprávnenie bude vykonávať naďalej polícia, čo môže trvať niekoľko mesiacov,“ hovorí Silvia Miháliková z ministerstva vnútra.
Podmienky sú nejasné
Autoškoly zámer vítajú. Upozorňujú však, že veľa bude záležať od podmienok, za akých budú komisári pôsobiť. Tie má určiť až vykonávacia vyhláška k zákonu. Ministerstvo má zatiaľ jasno v tom, že „od záujemcov o licenciu budeme vyžadovať zabezpečenie celoslovenského pokrytia výkonu“.
Predseda Združenia autoškôl Andrej Buday hovorí, že ak nebude systém dobre nastavený, môžu nové pravidlá viesť k predraženiu kurzu. Kým v súčasnosti zaplatí žiadateľ o vodičský preukaz za skúšku tisíckorunový kolok štátu, po novom bude skúška „komerčná aktivita“.
Tibor Holúbek z galantskej autoškoly Profesionál zasa upozorňuje, že ak vzniknú skúšobné centrá napríklad iba v krajských mestách, zhorší sa dostupnosť skúšok.