ť, koľkokrát do roka máme dostať nový pracovný plášť a obuv.
Denisa K.,
Pezinok
Podľa ods. 3 § 6 zákona č. 124/2006 Z. z. zamestnávateľ je povinný bezplatne poskytovať zamestnancom pracovný odev a pracovnú obuv, ak pracujú v prostredí, v ktorom odev alebo obuv podlieha mimoriadnemu opotrebovaniu alebo mimoriadnemu znečisteniu.
Podľa ods. 3 § 3 nariadenia vlády č. 395/2006 o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov (ďalej len OOPP) má osobný ochranný pracovný prostriedok v zásade používať jeden zamestnanec. Ak okolnosti vyžadujú, aby ten istý OOPP používalo viac zamestnancov, zamestnávateľ je povinný vykonať príslušné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť a zdravie zamestnancov, a aby bol OOPP zamestnancovi prístupný vždy v prípade potreby.
Podľa § 5 nariadenia vlády č. 395/2006 zamestnávateľ poskytuje OOPP podľa svojho zoznamu poskytovaných osobných ochranných pracovných prostriedkov vypracovanom na základe posúdenia rizika a hodnotenia nebezpečenstiev podľa § 4. V zozname zamestnávateľ špecifikuje konkrétne typy OOPP, ktoré poskytuje pri jednotlivých prácach. Je tiež povinný prehodnotiť zoznam vždy po posúdení vhodnosti poskytovaných OOPP podľa § 4 ods. 2.
Podľa § 6 nariadenia vlády č. 395/2006 je zamestnávateľ povinný na základe závažnosti nebezpečenstva a dĺžky jeho pôsobenia, charakteru práce a pracoviska, vlastností a účinnosti príslušného OOPP určiť podmienky na jeho používanie, najmä dĺžku používania. Je tiež povinný zamestnanca zrozumiteľne oboznámiť s nebezpečenstvami, pred ktorými ho používanie poskytnutého OOPP chráni, poučiť ho o jeho správnom používaní a podľa potreby mu poskytnúť aj praktický výcvik.
Zamestnávateľ je povinný sprístupniť zamestnancom tie informácie o každom type OOPP osobného ochranného pracovného prostriedku používanom u zamestnávateľa, ktoré zamestnanci potrebujú na jeho používanie.
Zamestnanec je povinný používať poskytnutý OOPP len určeným spôsobom, na určené účely, po celý čas trvania nebezpečenstva a v súlade s pokynmi na používanie. Zamestnávateľ zabezpečuje udržiavanie OOPP najmä čistením, opravou a výmenou.
Na základe vyššie uvedeného nemôže zamestnávateľ požadovať vrátenie peňazí za pracovnú obuv, lebo ju má poskytovať bezplatne. Zákon však neukladá, ako často má zamestnávateľ poskytovať nové osobné ochranné pracovné prostriedky, ale povinnosťou zamestnávateľa je udržiavať OOPP vo funkčnom stave a dbať o ich riadne používanie.
Povinnosťou zamestnávateľa je vypracovať zoznam poskytovaných OOPP na základe posúdenia rizika a hodnotenia nebezpečenstiev vyplývajúcich z pracovného procesu a z pracovného prostredia, kde určí aj podmienky používania OOPP, najmä čas používania a je povinný sprístupniť zamestnancom tie informácie o každom type OOPP používanom u zamestnávateľa, ktoré zamestnanci potrebujú na jeho používanie.
Autor: Slavěna Vorobelová, Národný inšpektorát práce