VIEDEŇ, BRATISLAVA. Rebelant Fritz Dinkhauser (68) prišiel a zvíťazil. Svoje Občianske fórum Tirolsko dostal v nedeľňajších voľbách v spolkovej krajine Tirolsko z nuly na viac ako 18 percent.
Hneď v premiére sa stal číslom dva na miestnej politickej scéne. Vládni ľudovci (ÖVP), sociálni demokrati (SPÖ) i Zelení si nestačili lízať rany. A to napriek tomu, že podľa povolebných analýz získala nová strana najviac hlasov spomedzi nevoličov. Podľa inštitútu SORA až 52 percent tých, ktorí v roku 2003 nedali hlas nikomu.
Disident víťazom
Bývalý jazdec na boboch a účastník olympiády v Grenobli patril dlhé roky k ľudovcom, neskôr však zo strany vystúpil a stal sa z neho disident. Výsledok bol senzačný.
Vládni ľudovci prvýkrát od roku 1945 stratili v tirolskom parlamente absolútnu väčšinu, sociálni demokrati dosiahli najhorší povojnový výsledok – prvýkrát sú ich straty dvojčíselné. Dinkhauser ich pripravil aj o pozíciu druhej najsilnejšej strany. Až 60 percent jeho voličov mu podľa inštitútu SARO dalo hlas „na protest proti spolkovej vláde“.
Straty pre rakúsku vládu
Ľudovci a sociálni demokrati neprepadli len jednotlivo, ale aj ako koalícia. Od roku 1949 ešte v žiadnych krajinských či spolkových voľbách nestratili toľko voličov ako v Tirolsku, keď prišli takmer o 20 percent hlasov.
Horšie sú na tom teraz podľa analytikov sociálni demokrati a predovšetkým spolkový kancelár Alfred Gusenbauer, ktorý už mesiace čelí tlaku na svoje odstúpenie. „Po voľbách v Dolnom Rakúsku je to ďalší jasný signál od voličov - vedenie strany bude nervózne,“ povedal pre agentúru APA David Pfarrhofer z inštitútu Market.
Rakúšania nie sú so svojou vládou spokojní, ani po tirolských voľbách sa však na jej zložení nič nezmení.
Každá zo strán má dosť vlastných problémov – kancelár Gusenbauer si musí kryť chrbát a ľudovci riešia mocenský boj vo svojej tirolskej centrále. Ešteže väčšina Rakúšanov sleduje futbal.