RANGÚN, BRATISLAVA. Lepší skeč by si sám nevymyslel. Barmský komik Maung Thura, ktorého doma poznajú ako Zarganara, sa pred dvomi rokmi vytratil z obrazoviek.
Žartoval na účet vojenského režimu v krajine. Od minulej stredy je za mrežami. Dôvod? Poskytoval jedlo a prístrešok obetiam cyklónu Nargis v Irrawadskej delte.
Chcete jesť? Makajte!
Vojenská junta len nerada vidí, ako sa do pomoci postihnutým ľuďom zapájajú osoby, ktoré sa režim roky snažil vykresliť ako nepriateľov štátu.
„Jeho zatknutím vysiela režim signál, že disidenti a politicky aktívni ľudia majú ostať mimo,“ povedal magazínu Irrawady aktivista z Amnesty International Benjamin Zawacki.
Pomôcť miliónom hladujúcich, ktorí po ničivej búrke ostali bez domovov, však nemôžu ani mnohé štáty, ktoré už týždne čakajú s humanitárnou pomocou v susednom Thajsku.
Americká námorná flotila USS Essex čakala pri brehoch Barmy (premenovanej juntou na Mjanmarsko) tri týždne, ale povolenie distribuovať tony jedla, liekov a stanov nakoniec nedostala.
Ľudskoprávne organizácie upozornili, že vojenská vláda nútila ľudí otrocky pracovať výmenou za jedlo z humanitárnych zásielok. V polovici mája boli podľa organizácie Amnesty International dedinčania v Bogale prinútení rozbíjať skaly a zarovnávať povrch na vytvorenie letiska výmenou za sušienky z potravinovej zásielky OSN.
Vojaci navyše po ukončení krízového stavu 20. mája začali vyháňať ľudí z dočasných prístreškov v školách, kláštoroch a verejných budovách.
Správa Amnesty uvádza až 40 prípadov, keď barmskí vojaci skonfiškovali, presmerovali alebo inak zneužili zahraničnú humanitárnu pomoc.
Pomáhajú aj Slováci
Aktivisti hovoria aj o krutosti a cynizme miestnych úradov. Väzni v rangúnskej väznici Insein museli jesť pokazenú ryžu aj napriek tomu, že Červený kríž nahradil zásoby ryže, ktoré znehodnotil dážď po zničení skladu cyklónom. Mnohí trpeli žalúdočnými problémami a hnačkami.
Viac než mesiac po katastrofe sa k mnohým ľuďom stále nedostala pomoc. Slovenská organizácia Magna Deti v núdzi distribuuje jedlo a lieky ľuďom priamo v irrawadskej delte. „Ľudia otvárali konzervy zubami a deti chceli jesť surovú ryžu,“ opisoval situáciu Martin Bandžák, výkonný riaditeľ organizácie Magna.