TEHERÁN, TEL AVIV. Iracký premiér Núrí Málikí je v nepríjemnej situácii. Budúcnosť jeho krajiny závisí od Američanov, vďaka ktorým sa stal premiérom, ale aj od susedného Iránu, s ktorým jeho vlasť za Saddáma viedla krvavú vojnu a teraz sa usiluje o dobré vzťahy. Problém však je, že Teherán a Washington sa úprimne nenávidia a Irak je jedným z miest, kde sa zrážajú ich záujmy. Málikí preto musí hrať na obe strany, čo je háklivá záležitosť.
Pakt dráždi Irán
Cez víkend bol v Teheráne, aby tamojším lídrom vysvetlil, že pripravovaný bezpečnostný pakt medzi Bagdadom a Washingtonom nepredstavuje pre Irán nebezpečenstvo. Jednoducho povedané: že z Iraku na nich Američania nezaútočia. O možnosti vojenského zásahu proti Teheránu pre jeho neochotu skoncovať s jadrovým programom sa hovorí dlho a niektorí analytici sa domnievajú, že George Bush bez neho neopustí Biely dom.
Bezpečnostný pakt by mal formulovať postavenie amerických jednotiek, potom, čo im na konci roka vyprší mandát OSN. A nedráždi len Irán, ale aj samotných Iračanov.
Viacerí politici aj poslanci agentúre AP povedali, že jeho americká predstava je neprijateľná. Z toho, čo sa médiám podarilo zistiť, by chcel Washington v Iraku svoje základne, imunitu pre svojich vojakov aj súkromné bezpečnostné služby, kontrolu nad vzdušným priestorom a právo vojakov zatýkať podozrivé osoby. Hlasy z irackého parlamentu naznačujú, že takto nemá šancu. Američania a Iračania sa však dohodnúť musia. Aj sami irackí politici priznávajú, že na udržanie pokoja vo svojej krajine ešte nie sú pripravení.
Američania nesmú tlačiť
Aj preto sa Málikí ponáhľal do Iránu. Pakt napadli takmer všetci vrcholní iránski predstavitelia od klerikov až po oponentov prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda.
Analytici, ktorých oslovil denník Washington Post, si nemyslia, že Málikí ich obavy nerozptýlil. Teheránsky novinár Ahmad Zeidabadi novinám povedal, že „iránski predstavitelia si neželajú podpis dohody, ktorá by z Iraku urobila protiiránsku pevnosť“.
Iránci by tiež chceli, aby Američania z Iraku čo najskôr odišli. Pre obavy z možného útoku, aj preto, aby tam ľahšie presadzovali svoje záujmy. Ak však Washington bude Irak tlačiť do nedôstojnej dohody, hrozí, že ho vženie do náručia Iránu. A to nie je v jeho záujme, ani v záujme celého regiónu.
Bagdad nedovolí, aby sa jeho pôda využila na zničenie susedných krajín vrátane Iránu.
Núrí Málikí, iracký premiér