
FOTO - TASR/AP
V sobotu celkom potichu oslavovala britská kráľovná Alžbeta II. svoje 75. narodeniny. Verejná oslava je naplánovaná na 16. júna. Navyše už na budúci rok uplynie päťdesiat rokov od Alžbetinej korunovácie. Pri tejto príležitosti sa bude istotne oslavovať s oveľa väčšou pompou. Jej vytrvalosť hádam najlepšie vystihne primát Tonyho Blaira, ktorý mu už nikto nezoberie. V roku 1997 sa stal prvým premiérom, ktorý sa narodil počas panovania Alžbety II.
Stráviť dve tretiny života na tróne nie je určite jednoduchá úloha. Kráľovnú pozná a má na ňu názor zrejme každý Brit. Napriek tomu denník The Daily Telegraph v krátkom úvodníku akoby s prekvapením zaregistroval kráľovnino jubileum. „Možno je to preto, že ju vidíme takmer stále, a tak nevnímame, že jej pribúdajú roky. Môže to byť ale aj tým, že svoje povinnosti plní stále s rovnakým nasadením, hoci je už vlastne 15 rokov dôchodkyňou. Vzdajme poctu jednej z najťažšie pracujúcich dôchodkýň v tejto krajine,“ vyzýva autor článku.
Z tohto textu sa dá veľmi jednoducho vyčítať, akú autoritu má kráľovná Alžbeta II. na ostrovoch. Škandály kráľovskú rodinu sprevádzali pred jej nastúpom na trón aj po tom, ako sa chopila žezla. Predovšetkým posledných desať rokov minulého storočia za veľa nestálo a stále častejšia sa objavovala otázka, načo Britom treba takúto monarchiu. Alžbeta však každú búrku ustála a zachovala si dôstojnosť. Je to predovšetkým jej zásluha a takisto kráľovnej matky, že väčšina občanov ešte stále podporuje monarchiu.
Paradoxom je, že Alžbeta nikdy panovníčkou byť nechcela. Keď sa v roku 1926 narodila v Londýne, sotva by niekomu napadlo, že práve ona sa stane kráľovnou. Vyrastala spolu s mladšou sestrou Margaret. Na rozdiel od nej bola vždy uvážlivé a zodpovedné dieťa. Odmalička milovala prírodu, zvieratá a predovšetkým kone. Veľmi rada plávala a ako trinásťročnej sa jej podarilo vyhrať plavecké preteky.
Predstavovala si, že bude žiť v ústraní na farme, vydá sa a bude okolo nej kŕdeľ detí. Všetko sa ale zmenilo, keď sa jej strýko Edward VIII. beznádejne zamiloval do rozvedenej Američanky Wallis Simpsonovej. Edward VIII. obetoval kvôli svojej láske trón, na ktorý nastúpil v roku 1936 Alžbetin otec Juraj VI.
V tej chvíli sa zmenili všetky jej životné plány a chtiac-nechtiac sa začala pripravovať na rolu kráľovnej. Začala brať hodiny konštitučnej histórie a práva a postupne sa objavovať na verejnosti. Jej prvé vystúpenia sa viažu k obdobiu druhej svetovej vojny, keď sa pomerne bežne pohybovala medzi vojakmi. V októbri 1940 napríklad pozdravila na vlnách vysielania BBC všetky deti, ktoré museli z bezpečnostných dôvodov pred bombardovaním evakuovať.
Po vojne bola na očiach stále viac, v roku 1947 sa vydala za princa Filipa, s ktorým sa poznala už dlho pred svadbou. Hneď nasledujúci rok prišiel na svet korunný princ Charles a potom ešte ďalšie tri deti.
V roku 1952 ju na návšteve Kene zastihla správa, že jej dlhodobo chorý otec zomrel.
Korunovácia Alžbety II. sa odohrala 2. júna 1953 a dodnes je považovaná za jeden z najväčších momentov britskej povojnovej histórie. Stalo sa tak najmä vďaka televíznemu prenosu - väčšina ľudí dovtedy nemala možnosť bezprostredne sledovať udalosť takéhoto významu.
Odvtedy si Alžbeta plní povinnosti panovníka - cestuje po ostrovoch a reprezentuje v zahraničí, pravidelne sa stretáva s premiérom, objavuje sa na charitatívnych podujatiach a, samozrejme, na jej milovaných dostihoch. Vystupuje vždy nadstranícky a nezapája sa do politických kontroverzií. Mnohí však Alžbete II. a celej jej rodine nevedeli odpustiť chlad a rezervovanosť, s akou sa správala k tragicky zosnulej princeznej Diane.
Ku cti jej slúži, že vždy sledovala nálady v spoločnosti, a tak sa napríklad aj ona vďaka vlastnému rozhodnutiu stala daňovou poplatníčkou. Kráľovná je na tróne už veľmi dlho a príliš sa nemení. Je jasné, že počas jej éry sa už monarchia dramaticky meniť nebude. Veľkou otázkou je, čo čaká na jej nástupcu.
MAREK CHORVATOVIČ
Zajtra - Zlato československých hokejistov na šampionáte v Katoviciach