
Ulice v juhoafrických mestách môžu byť veľmi nebezpečné. FOTO - ČTK/AP
Juhoafrická vláda si privlastnila praktiky apartheidu, keď verejnosti zabránila v prístupe k štatistikám o zločinnosti. Tvrdia to predstavitelia opozície a médií, ktorí chcú proti kriminalite a za právo na informácie bojovať pred súdom. JAR má podľa viacerých monitorov vrátane OSN dlhodobo najvyššiu mieru zločinnosti na svete.
Hoci moratórium na kriminálne štatistiky v krajine vládne od septembra minulého roku, na prvé stránky novín sa nečakane vrátilo minulý týždeň. Prezident Thabo Mbeki v rozhovore pre pretórijský denník The Citizen potvrdil medziročný pokles počtu vrážd a „iných násilných trestných činov“ o dvadsať percent. Politických oponentov a médiá obvinil z rasových predsudkov a vytvárania katastrofických scenárov, ktoré odrádzajú tak turistov, ako aj potenciálnych zahraničných investorov. „To oni, a nie zločinnosť, prispievajú k negatívnemu obrazu JAR v západnej tlači,“ povedal.
Zločinnosť zrejme stúpa
Oznamovacie prostriedky a opozícia vzápätí prezidenta usvedčili z manipulácie a zo selektívnej interpretácie zakázaných štatistík. Podľa predsedu opozičnej Demokratickej aliancie (DA) Tonyho Leona „prezident konkrétne spomenul len kategóriu, ktorá jediná zaznamenala zníženie v porovnaní s rokom 1999“.
Leon citoval z kriminálnych štatistík policajného rajónu Durban-North, ktoré sa DA podarilo získať neoficiálnou cestou. Popri 20-percentnom náraste prípadov znásilnenia tu polícia registrovala o 22 percent viac prípadov ozbrojenej lúpeže ako v predchádzajúcom roku. Durban-North sa považuje za reprezentatívnu vzorku celej krajiny, pretože okrem černošského geta KwaMashu do neho patrí aj exkluzívne belošské prímorské letovisko Umhlanga.
„Prezident vytrvalo argumentuje znížením, pričom blokuje štatistické dôkazy,“ tvrdí týždenník Mail & Guardian (M & G). Vláda sa podľa M & G zaoberá pochybnými praktikami, ktoré zaváňajú „sekurokraciou“ 80. rokov, keď v JAR vládol prezident P. W. Botha s výdatnou pomocou polície a armády.
Absencia štatistík sťažuje ich prevenciu. Podľa policajnej hovorkyne Sally de Beerovej tak zostáva ohrozená aj transformácia polície z poriadkovej sily - ako si ju pamätajú mnohí černosi z čias apartheidu - na službu občanom. Početné mimovládne organizácie vláde navyše vyčítajú, že moratórium uvalila v predvečer prijatia zákona o verejnom prístupe k informáciám (Open Democracy Act).
Vláda bude čeliť žalobe
Kým politici stavili na principiálny a ľahko dokázateľný rozpor s ústavou, praktickejší novinári sa dožadujú práva na konkrétne informácie. Vláda tak bude obvineniam čeliť hneď na dvoch frontoch - na ústavnom súde a na oblastnom magistráte v Kapskom Meste. Minister pre bezpečnosť Steve Tshwete, ktorý moratórium inicioval „z administratívnych dôvodov“, nepriamo pripustil, že vláda obidva súdne spory pravdepodobne prehrá. Podľa predstaviteľov opozície sa v tomto prípade hrá o čas, pričom ten hrá proti vláde.
Zločinnosť aj naďalej zostáva najčastejšie uvádzaným dôvodom emigrácie juhoafrických belochov.
PRE SME - ROMAN LIPTÁK, Pretória