
Plavidlo talianskej pobrežnej hliadky odťahuje tureckú loď „Kojduk-S“, na ktorej sa nachádzalo takmer 600 kurdských utečencov, do juhotalianskeho prístavu Gallipoli. FOTO – REUTERS
Talianska pobrežná polícia v nedeľu popoludní po 12 hodinách dotiahla do otrantského prístavu Gallipoli loď Kojduk-S s 562 kurdskými utečencami na palube. Dráma Kurdov, národa bez štátu, a krutosť obchodníkov s ľuďmi sa tak podľa talianskych médií opäť dostala do popredia záujmu predvolebného Talianska. Ako informoval taliansky televízny kanál RAI, medzi utečencami vyčerpanými na smrť polícia zatkla dvoch mladíkov podozrivých z účasti na nelegálnom obchode.
Loď krátko pred uviaznutím pri talianskych brehoch vysielala signály SOS, pretože pre nefunkčnosť motora nebola schopná manévrovania. Rím uvítal, že sa celá dráma skončila bez strát na životoch. Väčšina z utečencov sú kurdskí muži vo veku 20 až 30 rokov. V podpalubí sa dva dni bez svetla, jedla a takmer i bez vzduchu ukrývalo aj 54 žien, z toho päť tehotných. Záchranári narátali tiež 63 detí. Všetci skončili v utečeneckých centrách, kde by mali ich prípad vyriešiť imigračné úrady.
Dvetisíc dolárov – cena za slušný život
Každý utečenec zaplatil dvetisíc dolárov, čo pre Kurda predstavuje takmer celý majetok. Ide však o cenu, ktorá sa za slušný život vyplatí. Mladá Kurdka, hovoriaca po anglicky, novinárom v prístave povedala, že pôvodne pracovala ako asistentka na teheránskej univerzite. Rozhodla sa však spolu so svojím manželom utiecť, pretože „Irán nie je krajinou pre ženy“. Osobne zaplatila pašerákom šesťtisíc mariek. Ako však zdôraznila, „nikdy si neuvedomila, že ich nechajú cestovať v podpalubí bez vody a svetla“.
Podľa denníka Corriere della Sera loď pravdepodobne vyplávala z tureckého Istanbulu. O jej prítomnosti v talianskych výsostných vodách sa v Ríme dozvedeli až po alarme SOS. Tí, ktorí Kojduk-S riadili, údajne hovorili zlou angličtinou a snažili sa neprezradiť svoju pozíciu. Pobrežná hliadka vyslala na pomoc záchranné člny. O tretej ráno sa jedna z nich s Kojdukom stretla, iba päť námorných míľ od Mysu Santa María de Leuca – najjužnejšieho cípu opätku povestnej talianskej čižmy. Na pomoc vyplávala talianska obchodná loď a záchranári sa snažili naštartovať motor tureckej lode, ktorá oficiálne neplávala pod žiadnou vlajkou.
Utečenci a predvolebné Taliansko
Polícia rýchlo zistila, že loď pochádza z Turecka, ktorého vláda svoje prístavy nekontroluje. Podľa denníka La Repubblica azda i preto, aby sa Kurdistan vyľudnil. Pašerákom sa podarilo utiecť na inej lodi do Albánska. Dino Frisullo z talianskej pacifistickej organizácie v nedeľu upozornil, že bez tolerancie tureckej vlády by sa na more žiadna z podobných lodí nedostala. Keďže v Taliansku sa pomaly zvolebnieva, v prístave Gallipoli sa po príchode okamžite objavili traja kandidáti do parlamentu. Všetci sľúbili, že zintenzívnia spoluprácu s Albánskom, Gréckom a Tureckom, aby sa skončilo ilegálne prisťahovalectvo. No utečenci prichádzajú nepretržite už desať rokov a žiadnej talianskej vláde sa tento problém doteraz nepodarilo vyriešiť.
JURAJ TOMAGA