DUBLIN, BRATISLAVA. Štyriapolmiliónové Írsko reprezentuje len jedno percento z populácie Európskej únie. Tento týždeň však môže zásadne ovplyvniť fungovanie celého polmiliardového bloku.
Ako jediná z členských krajín rozhodne vo štvrtok v referende o budúcnosti Lisabonskej zmluvy. Voľba to bude mimoriadne tesná, tábor odporcov a stúpencov sa nebezpečne priblížil.
Podľa najnovšieho prieskumu Sunday Business post by dokument podporilo 42 percent voličov, proti by hlasovalo o percento menej.
Potraty i rovná daň
„Budete hlasovať za zmluvu, ktorej nerozumiete? Radšej voľte nie!,“ populisticky oslovujú Írov nacionalisti zo Sinn Fein. Lisabon ich spojil aj s najväčšími nepriateľmi. Tábor odporcov tvoria národniari, pacifisti, farmári, protekcionisti, ultra - katolíci i ľavicové hnutia.
„Blok, ktorý je proti zmluve, je neuveriteľne aktívny. Celú krajinu zaplavili plagáty, ktoré varujú Írov pred stratou neutrality, vyššími daňami či obavami, že Brusel ohrozí ich katolícke hodnoty,“ hovorí pre SME politologička Annelin Andersenová z Limerickej univerzity.
Väčšina argumentov je iracionálna a s Lisabonskou zmluvou nemá nič spoločné.
Z bezpečnostnej politiky únie má Írsko dlhodobo výnimku, o potratoch či eutanázii Brusel nerozhoduje, ani o harmonizácií daní nie je v zmluve zmienka.
„Neexistuje žiadna šanca, že by sa v Európe harmonizovali dane,“ ubezpečoval počas návštevy Dublinu šéf Európskej komisie José Manuel Barroso.
Práve vďaka 12,5–percentnej firemnej dani pritiahli Íri miliardové investície a dnes patria medzi najbohatšie štáty únie.
Paríž, ktorý v júli preberá predsedníctvo v únii, však nízke sadzby považuje za neférové a chce zatlačiť na ich harmonizáciu.
Oprávnené sú však argumenty kritikov, že v rámci zefektívnenia hlasovania a fungovania inštitúcií, príde Írsko o eurokomisára, zmení sa spôsob hlasovania a zúži možnosť veta.
Stúpenci zmluvy tvrdia, že ak Íri budú hlasovať proti, ohrozí to ich vplyv v Európe a spomalí ekonomiku. Apelujú tiež na fakt, že Írsko únii vďačí za hospodársky rozmach a nemôže ju teraz potopiť.
Vplyv aj na Britov
„Kľúčová bude účasť. Keď Íri po prvý raz odmietli zmluvu z Nice, prišlo k urnám iba 35 percent voličov. Teraz existujú podobné obavy. Tábor odporcov oveľa lepšie mobilizuje voličov,“ dodáva Andersenová.
Brusel tvrdí, že v prípade krachu referenda nemá pripravený plán B. Podľa diplomatov by Londýn, ale aj euroskeptická Praha, mohla vzápätí zastaviť parlamentnú ratifikáciu, čo by zmluvu pochovalo.
Analytici tiež pripomínajú, že neúspech prinesie otázku - či je blok 27 štátov vôbec schopný dohodnúť sa v budúcnosti na niečom zásadnom.
Obavy Írov
strata neutrality
nižšie dotácie pre farmárov
ohrozenie tradičných katalíckych hodnôt
harmonizácia daní
Prieskumy
Sunday Businnes post:
za 42 percent,
proti 42 percent