BANSKÁ BYSTRICA . Vďaka pilotnému sociálnemu projektu pre rodiny a deti sa Banská Bystrica stala Mestom rodiny.
Cieľom trojročného projektu je prevencia a vyhľadávanie rodín v kríze a najmä snaha minimalizovať odchod detí z rodín do detských domovov. Ak sa tak stane, budú sa sociálni pracovníci snažiť o ich rýchle začlenenie do náhradných rodín.
Na projekte spolupracujú mesto, nadácia Socia a občianske združenie Návrat. V tomto roku na naň vyčlenili 1,7 milióna korún.
Helena Woleková, riaditeľka nadácie Socia, ktorá hradí väčšinu nákladov, tvrdí, že Banská Bystrica má najprepracovanejší sociálny systém na Slovensku.
„Banská Bystrica je lídrom v tejto oblasti. Mesto nielenže realizuje jednotlivé projekty, ale zapracúva ich aj do systému. Vedenie mesta pochopilo, že problém môže riešiť len široká sieť odborníkov a organizácií. Rodiny v kríze treba vytypovať a pracovať s nimi priamo v ich prostredí.“
Na projekte sa budú spolupodieľať sociálni pracovníci, učitelia, lekári a justícia.
V slovenských detských domovoch je momentálne okolo šesťtisíc detí. „Od roku 2006 sme z Banskej Bystrice umiestnili do detských domovov päť detí. Všetky sú už v náhradnej rodičovskej starostlivosti,“ povedal Karol Langstein, šéf referátu sociálnej pomoci na mestskom úrade.
Nový zákon o sociálnoprávnej pomoci nepozná pojem rodiny ako celku. Vladislav Matej z nadácie Socia tvrdí, že zákon o sociálnoprávnej pomoci by mal dať viac kompetencií a peňazí samosprávam. „Myslím si, že samosprávy by s peniazmi hospodárili lepšie, tak ako je to v Poľsku,“ tvrdí Matej.
U susedov štát platí polovicu nákladov na klienta detského domova samospráve. Výchova jedného dieťaťa v detskom domove na Slovensku stojí štát okolo 250tisíc korún ročne.