Banskobystrická kladivárka má na dosah hranicu absolútnej svetovej špičky: v sobotu hodila v Prahe rekordných 74,59 -v tréningu už prekonala aj 75 metrov.
PRAHA, BRATISLAVA. „Nechcem sa preriecť a uriecť to,“ ošíval sa v piatkovom telefonáte tréner našej najlepšej kladivárky.
Jozef Hanušovský sa takto tajuplne o svojej zverenke naposledy vyjadroval predvlani, tesne pred slovenským atletickým šampionátom v Trnave. Martina Hrašnová vtedy ešte ako Danišová na ňom v prvý júlový deň 2006 šokovala štyrmi hodmi za sedemdesiatku a takmer trojmetrovým zlepšením slovenského rekordu - na 73,84 m.
Predvčerom posunula jeho métu o ďalšieho trištvrte metra. V druhom kole českej extraligy v Prahe jej namerali tretí najlepší svetový výkon olympijského roka 74,59 m.
V strašnom kruhu
Do tohto roku prehodila Martina sedemdesiatku len na dvoch pretekoch. Toto leto je pre ňu bežnou normou. Absolvovala osem pretekov, až na jednu výnimku v zahraničí, a všetky vyhrala. Sedem výkonov za 70 metrov. „Dokonca za 71 m,“ spresňuje Hrašnová. „To už je výkon, ktorým by som na olympiáde v Pekingu mohla prejsť cez kvalifikáciu do finále. Väčšinu víťazných hodov som dosiahla jedným z prvých troch pokusov.“
To platí aj o jej sobotňajšom slovenskom rekorde 74,59 - zrodil sa v druhej sérii. „Tretí pokus bol ešte dlhší, ale neudržala som sa v kruhu,“ poznamenala.
Keď sme sa pýtali na podmienky sobotňajšej súťaže, zasmiala sa: „Odo mňa to vyznie nevierohodne, ale prisahám, že - okrem počasia - strašné. Česká extraliga síce prebiehala na Juliske, ale nás, kladivárky, odviezli autobusom do vojenských priestorov v Ruzyni. Pôvodný vedľajší kladivársky sektor na Juliske totiž predčasom ustúpil novému umelému futbalovému trávniku. Ruzynský okruh bol veľmi drsný. Aby sa na ňom dalo hádzať, polievali sme si ho vodou.“
Rekord cestou z činkárne
Vo štvrtok nám Hrašnová tvrdila, že v Prahe bude hádzať z plného tréningu a že vyladí formu až na stredajšiu ostravskú Zlatú tretru.
„Tak to aj bolo, nevylaďovala som, v piatok som absolvovala ešte ťažké posilňovanie. O to viac som bola prekvapená výkonom.“
Zažartovala: „Asi aj v Ostrave aj v Pekingu nastúpim bez vyladenia, rovno z činkárne.“ Skutočnosť bude, pravdaže, iná: „Použijem klasický model: v pondelok oddych, v utorok ľahké posilňovanie a štyri-päť pokusov na overenie pocitov a v deň pretekov už len päť hodín pred súťažou rozcvička.“
Martina je náročná na kvalitu kruhu. Ostravský jej však vyhovuje. „Dúfam, že v ňom ešte zlepším pražský rekord,“ poznamenala. Na rozdiel od minulých rokov, v tomto hádže na tréningu ďalej ako na pretekoch.
„Keď už to zo mňa ťaháte, tak sa priznám,“ rezignovala. „Áno, na tréningu som už prehodila 75 metrov. Preto si trúfam prehodiť ich aj na pretekoch.“ V stredu v Ostrave sa v superkonkurencii sústredíte už len na víťazstvo alebo vám v hlave bude mátať hranica 75 metrov?
„Nesústredím sa ani na jedno, ani na druhé, ale radšej tak ako vždy na seba a svoju techniku, lebo keď tá funguje, funguje všetko,“ odvetila.
Martina je v pohode
„Maťa mala na pravidelné výkony za 70 metrov už vlani,“ myslí si tréner Dukly Hanušovský. To isté tvrdí aj jeho 25-ročná zverenka: „Chyba, že som si vlani zranila chrbát. Mala som dobre rozbehnutú sezónu, dnes som už mohla byť ďalej. Po výpadku som však našťastie bola schopná nadviazať na to, čo som natrénovala v príprave na lanský rok.“
Martina je v životnej pohode. Vlani sa vydala, v apríli splnila limit na pekinskú olympiádu, v máji zvládla záverečné štátnice z telesnej výchovy a etiky na Pedagogickej fakulte a v júni zlepšila slovenský rekord. Stabilizovala techniku aj výkony, usalašila sa medzi svetovou špičkou a keďže chrbát drží, môže snovať olympijské plány.
Hrašnovej výkony 2008
68,37 Atlanta (1. miesto)
73,11 Veszprém ( 1.)
72,12 Nové Mesto n.V. ( 1.)
71,06 Rio de Janeiro (1.)
71,52 Sao Paulo (1.)
72,27 Belém (1.)
72,77 Ostrava (1.)
74,59 Praha (1.)
29. marca 26. apríla 8. mája 18. mája 22. mája 25. mája 31. mája 7. júna
Autor: Marián Šimo