BRATISLAVA, MARTIN. Osemnásťročná Pamela Jelimová mala na 600 metroch lepší medzičas ako legendárna Češka. V závere spomalila, dosiahla 1:55,41 min.
Za Keňankou sa odohrával tuhý súboj špičkových bežkýň. Senzačne z neho vyšla víťazne naša Lucia Klocová. Ešte nikdy neskončila na pretekoch Zlatej ligy druhá. Dvadsaťštyriročná Martinčanka má vstup do olympijskej sezóny, ktorý pri všetkej náročnosti samej k sebe, nečakala.
Prvý raz v Osle
Na chýrnych Bislettských hrách v Osle, ktoré patria do seriálu exkluzívnej atletickej Zlatej ligy, padlo v histórii už 66 svetových rekordov.
Klocová na nich v piatok večer štartovala prvý raz v kariére. Zažiarila. Dobehla druhá za 1:58,89 min, iba 0,27 s za svojím osobným rekordom z vlaňajších MS v Osake.
Slovenská juniorská vicemajsterka sveta (2002) a európska šampiónka tejto vekovej kategórie (2001) zvykne aj po najvydarenejších pretekoch hovoriť o chybách, ktoré urobila. Aj teraz našla maličkosti.
„Medzi štyristo a päťstopäťdesiat metrami som sa nevedela vymotať od mantinelu. Zakvačila ma Talianka Cusmová a Ukrajinka Petľuková. Striehla som, ako si nájsť štrbinku a odbehnúť im. Podarilo sa a začala som naháňať úradujúcu majsterku sveta Keňanku Jepkosgeiovú. Konečne som ju zdolala. Umiestnenie je skvelé, čas mohol byť azda o čosi lepší,“ hovorila Klocová už z rodného Martina.
Zdolala majsterku sveta
Lucia a Janeth Jepkosgeiová sú jeden ročník (1983). Slovenka prehrala s Keňankou na juniorských MS 2002 i na viacerých pretekoch.
Ešte vlani ju považovala za nezdolateľnú. „Takýto vstup do sezóny som skutočne nečakala. Už tretie miesto na mítingu v holandskom Hengele za 1:59,76 min ma príjemne prekvapilo. Minulé sezóny som mala v takom čase za sebou už tri až štyri štarty na štovrstovku, teraz jediný. Možno to znie paradoxne, ale v Hengele som sa viac trápila. Pri časoch okolo 1:59,5 cítim väčšiu únavu a bolesť ako pri behoch pod 1:59 minúty. Mám olympijský limit, dve pekné umiestnenia. Som spokojná.“
Slovenka trénuje v Martine, ktorý nemá tartan. Od malička beháva na škváre, lesných rovinkách na kamienkoch či na štrku.
Mesto bez tartanu
„Pravidelné tréningy na umelom povrchu mi k šťastiu nechýbajú. Iste by som však uvítala aspoň tristometrovú tartanovú rovinku, na ktorej by som sa rozbehala pred vážnymi pretekmi. Hovorilo sa, že v Martine bude štadión s umelou dráhou. Ale zaspalo to. Neviem prečo,“ spomenula deviata atlétka z posledných MS porovnávajúc svoje tréningové možnosti s konkurenciou.
Rušný víkend
Nepovedala, nesťažovala sa, ale má ich podstatne zložitejšie. Čo si pochvaľuje, je rehabilitácia. O možnosti v tomto smere sa starajú Klocovej martinskí sponzori. Lucia si najlepšie oddýchne pri plávaní. Jednu plaváreň v meste zatvorili, umožnili jej regeneráciu v menšej, ale luxusnejšej.
Klocová mala rušný víkend. V Osle spala štyri hodiny. V sobotu ráno letela do Prahy, kde bežala v rámci českej ligy štvorstovku. Zabehla ju za 53,44 s.
„A to je dôvod na ďalšiu spokojnosť. Predtým som v Brne dosiahla 54,60 s. Cestovanie zo Škandinávie bola štrapácia, ale urobila som to úmyselne. Chcem si zyknúť na záťaž, ktorá ma, dúfam, čaká na olympiáde v Pekingu medzi rozbehom a semifinále,“ pripomenula Klocová najvážnejšiu udalosť roka.
Najbližšie – Ostrava
Ďalšie preteky pobeží Klocová, ale aj náš čerstvý olympijský limitár na 800 metrov Jozef Repčík, vo štvrtok na Zlatej tretre v Ostrave.
Martinčanka má už na dostrel slovenský rekord Gabriely Sedlákovej 1:58,37 min ešte z roku 1987.
„Ostravský míting považujem za také moje súkromné majstrovstvá. Skôr však myslím na víťazstvá ako na rekordy. Prirodzene, neodmietla by som výborný čas,“ hovorila o predolympijskej stratégii Martinčanka. Čas 1:58,89 min z Osla je tohtoročný najlepší v Európe.
Klocová chce nazbierať čo najviac bodov do poradia Svetového atletického okruhu.
„Opäť by som chcela štartovať v stuttgartskom svetovom finále ôsmich najlepších. Vlani sa mi to podarilo,“ primomenula atlétka. Momentálne je na 5. mieste už so sľubným náskokom na ôsmu priečku. V Ostrave, míting patrí tiež medzi výberové preteky, môže získať ďalšie body.
Klocová je už žiadanou atlétkou. Pozvali ju na obe zlatoligové podujatia do začiatku olympiády, do Ríma (11. 7.), Paríža (18. 7.) i na známy londýnsky míting (26. 7.).