Pročečenské komando obsadilo luxusný hotel v Istanbule

ISTANBUL – Pročečenskí ozbrojenci v noci na včera obsadili luxusný hotel Swissotel neďaleko Bosporskej úžiny a zadržali v ňom vyše stovky rukojemníkov na protest proti ruským vojenským akciám v Čečensku. Neskôr sa muži vzdali tureckej polícii.


Dve ženy s dieťaťom opúšťajú päťhviezdičkový hotel v Istanbule, ktorý včera nadránom obsadilo pročečenské komando. FOTO – REUTERS



ISTANBUL – Pročečenskí ozbrojenci v noci na včera obsadili luxusný hotel Swissotel neďaleko Bosporskej úžiny a zadržali v ňom vyše stovky rukojemníkov na protest proti ruským vojenským akciám v Čečensku. Neskôr sa muži vzdali tureckej polícii.

Štátna tlačová agentúra Anatolian news citovala istanbulského policajného šéfa Kazina Abanoza, podľa ktorého bolo prepustených 120 rukojemníkov v dobrom stave. Polícia zadržala 13 podozrivých.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Skupina mužov strieľala, zrejme do vzduchu, a obkľúčila skupinu hostí a členov personálu luxusného hotela, ktorý vyhľadávajú obchodníci a zámožnejší turisti. Nasledovalo vyjednávanie a hotel obkľúčila polícia s obrnenými vozidlami. „Neprelejeme krv,“ stálo v stanovisku komanda, odoslanom faxom z hotela. „Ak bude preliata čo len kvapka krvi, nebudeme za to zodpovední. Budú to politici, vojaci a byrokrati, ktorí nariadia takúto operáciu.“

Podráždená Moskva

Guvernér Istanbulu Erol Cakir oznámil, že ozbrojenci mali politické požiadavky. Napoludnie však muži vyšli z hotela a odovzdali zbrane. „Je tam trinásť zbraní, ale žiadne výbušniny. Prehľadávame hotel,“ citovala agentúra policajného šéfa Abanoza.

Vodcom skupiny teroristov bol zrejme Turek Muhammed Tokcan, šéf komanda, ktoré v roku 1996 v Čiernom mori tri dni zadržiavalo trajekt smerujúci do ruského Soči na protest proti prvej čečenskej vojne. Na palube bolo vtedy vyše 200 ľudí. Tokcan neskôr ušiel z väzenia, ale zadržali ho. Nakoniec ho prepustil na amnestiu.

SkryťVypnúť reklamu

Akcia, ktorá trvala necelých 12 hodín, môže viesť k zmene bezpečnostnej politiky Turecka voči veľkému počtu kaukazských a zvlášť čečenských skupín operujúcich v krajine. Turecko sa v poslednom čase snaží neukazovať ruským očiam, že podporuje militantov bojujúcich proti Rusom na Kaukaze. Podpísalo tiež „antiteroristickú“ dohodu s Ruskom, na základe ktorej Moskva sľúbila obmedziť akékoľvek aktivity tureckých kurdských ozbrojencov v Rusku. Ešte pred skončením včerajšieho obliehania v Istanbule Moskva reagovala podráždene na fakt, že medzi rukojemníkmi sú štyria Rusi, a žiadala ich prepustenie.

Komisia OSN pre ľudské práva v piatok kritizovala „neadekvátne“ použitie sily zo strany Ruska voči separatistickému Čečensku.

Ozbrojenci sa ospravedlnili

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne bolo v pasci viac než 600 hostí hotela najrôznejších národností. Jeden z nich, Erhan Erden, pohnutým hlasom uviedol, že ozbrojenci sa ospravedlnili. „Povedali, že ich to veľmi mrzí, ale musia tak konať v dôsledku toho, čo sa deje v Čečensku. Pročečenské hnutie v Turecku si získalo všeobecné sympatie verejnosti.

Fax ozbrojencov v turečtine uvádzal, že ich cieľom je ukončenie „krvavého a špinavého ruského útoku na našu vlasť – Kaukaz“. Stanovisko sa tiež ospravedlnilo Turecku a tureckým turistickým operátorom za stratu „možno pár desiatok alebo stoviek tisíc dolárov“.

Čečenský prezident Aslan Maschadov zajatie rukojemníkov odsúdil a vyhlásil, že to nemá nič spoločné s jeho politikou. Čečensko vraj neschvaľuje nijakú akciu, ktorá porušuje ľudské práva a ohrozuje život a bezpečnosť civilistov.

SkryťVypnúť reklamu

(reuters, čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu