BRATISLAVA. Štvorčlenná rodina zaplatí za dvojtýždňový zájazd k moru s cestovnou kanceláriou desiatky tisíc korún. Ak je so službami spokojná, vrátia sa jej peniaze, aj keď nepriamo, zrelaxovaním jej členov. Ak však služby počas pobytu nie sú také, ako organizátor sľúbil, mala by trvať na vrátení časti peňazí, ktoré za pobyt zaplatila.
Hotel nesmie byť horší
Zrejme najviac výhrad klientov cestovných kancelárií sa každoročne týka ubytovania. Aj keď si ho totiž vyberú podľa svojich predstáv, nie vždy sa do zaplateného hotela aj dostanú.
Organizátori zájazdov tvrdia, že túto skutočnosť nedokážu ovplyvniť, pretože ju spôsobujú hoteliéri. „Kalkulujú s istým percentom storna objednávok a obsadzujú kapacity hotela na viac ako sto percent. Ak sa ich predpoklady nenaplnia a všetky objednávky sa potvrdia, nedokážu ubytovať všetkých klientov, hoci boli riadne a v predstihu objednaní,“ vraví Lucia Ďurannová z Kartago Tours.
Podľa zákona by v takom prípade mal klient získať izbu v hoteli rovnakej či vyššej úrovne. Ak má náhradné ubytovanie oproti pôvodnému isté nevýhody, mal by žiadať o kompenzáciu. Väčšiu šancu uspieť pri reklamácii má vtedy, ak sú parametre služieb čo najkonkrétnejšie definované v zmluve. Preto ak zistí, že pri kúpe zájazdu niečo z nich cestovka do zmluvy nepreniesla, podľa advokátky Viery Kubicovej by si to mal dať ešte pred začiatkom zájazdu do nej dopísať.
Delegát by mal podnet prijať
Ak dovolenkár po ubytovaní sa zistí, že niektoré zo služieb nezodpovedajú tomu, čo si zaplatil, mal by sa obrátiť na delegáta cestovnej kancelárie. Keď v mieste pobytu chýba, či nepristupuje ústretovo, mal by nedostatky zdokumentovať.
V prípade, že zástupca cestovky v letovisku je, ale tvrdí, že nie je v jeho silách zabezpečiť nápravu, mal by klient trvať na spísaní záznamu s uvedením dôvodov nespokojnosti a potvrdením jej prijatia delegátom.
Podľa konateľky Ruefa CS Anny Vargovej musí klient stanovisko delegáta priložiť ku každej reklamácii, ktorú si treba písomne uplatniť najneskôr do troch mesiacov od skončenia zájazdu. „Bez protokolu bude akákoľvek reklamácia zamietnutá,“ dodáva Vargová.
Slovenská obchodná inšpekcia však upozorňuje, že cestovná kancelária je povinná reklamáciu po návrate prijať aj vtedy, keď neexistuje písomný záznam o reklamácii z pobytu. „Nemôže jej prijatie podmieňovať predložením záznamu z miesta pobytu,“ tvrdí hovorkyňa inšpekcie Danuša Krkošová.
Odpoveď do tridsiatich dní
Na písomnú reklamáciu musí podľa zákona dostať objednávateľ zájazdu odpoveď do 30 dní od dátumu jej uplatnenia. Keď ju cestovka zamietne, musí uviesť dôvod.
Ak sa v zákonom stanovenej lehote nedočká odpovede, môže sa obrátiť s podnetom na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Tá síce nemá právo vstupovať do reklamačného konania, dohliada však na dodržiavanie lehoty na vybavenie reklamácie. Preveruje tiež prítomnosť delegáta počas zájazdu a dodržiavanie informačných povinností cestovnými kanceláriami.
Cestovná kancelária nemôže prijatie reklamácie podmieňovať predložením záznamu z miesta pobytu.
Slovenská obchodná inšpekcia
Môže sa hodiť
Dôležité telefónne číslo
Vo všetkých členských krajinách Európskej únie okrem Bulharska funguje bezplatné núdzové číslo 112. V prípade nehody, úrazu či akútneho problému by ste sa naň mali dovolať aj zo slovenského mobilu s roamingom.
Užitočné adresy
Zoznam cestovných kancelárií, poistených proti úpadku zverejnila Slovenská obchodná inšpekcia na www.soi.sk.
Recenzie letovísk a hotelov a postrehy klientov objavíte na www.dovolenky.com.
Čo stojí zmena
Aeolus - 200 Sk/46 a viac dní *, 500 Sk/20 až 45 dní*, 1000 Sk/ 10 až 19 dní*, 1500 Sk/menej ako 10 dní*
Čedok – 500 Sk/ 46 a viac dní*
Globtour - 1000 Sk/14 dní*
Hechter - 800/1000/1500 Sk podľa dopravy/ 46 a viac dní*
Hydrotour – 500 Sk/ 21 a viac dní*
Kartago Tours - 1000 Sk/10 dní*
Koala Tours – 1000 Sk
Ruefa - 1000 Sk/46 a viac dní*
Satur - 200 Sk/30 dní*
Sunny Days – 1000 Sk/ do dvoch pracovných dní*
Tip Travel - 1000 Sk/14 a viac*