Pred ôsmimi rokmi predstavilo hlavné mesto Slovenska širokej verejnosti aj návštevníkom medzinárodného veľtrhu nehnuteľností MIPIM vo francúzskom Cannes originálny projekt Revitalizácia Námestia SNP. Hoci predstavitelia mesta tvrdia, že sa projektu v centre Bratislavy nevzdali, v jeho uskutočnení príliš nepokročili.
Centrálne námestie premenené na pešiu zónu, atraktívne obchodno-spoločenské centrum s celkovou plochou vyše 7600 metrov štvorcových, rozmiestnené v srdci mesta v niekoľkých podzemných podlažiach a osemsto parkovacích miest ukrytých pod zemou. Takúto podobu mohlo mať dnes Námestie SNP, ak by sa mestu podarilo premeniť projekt revitalizácie Námestia SNP z podoby architektonických návrhov do reálneho života. Osem rokov po oficiálnom predstavení však nad definitívnou architektonickou podobou projektu oživenia námestia i jeho budúcnosťou stále visia otázniky.
Umŕtvené peniaze?
V agende Mestskej časti Bratislava-Staré Mesto sa s oživením centrálneho námestia počítalo už v roku 1997. Otcom revitalizácie bol jej vtedajší starosta a dnešný primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský. Podľa Aleny Kopřivovej, hovorkyne Miestneho úradu Mestskej časti Bratislava - Staré Mesto, prišiel s touto myšlienkou na konci svojho prvého volebného obdobia vo funkcii starostu a projekt bol časťou jeho volebného programu do druhého volebného obdobia. "Jedinečné v tej dobe bolo, že hneď od začiatku prizýval k tvorbe projektu obyvateľov Starého Mesta, ale aj ostatných Bratislavčanov", spomína Kopřivová.
Po zvolení Ďurkovského za primátora ostal projekt v agende Starého Mesta. Jeho nový starosta Andrej Petrek v decembri 2006 otvoril s Ďurkovským, ktorý už v tom čase zastával post primátora, diskusiu o tom, že by realizácia projektu prešla na hlavné mesto.
"Staré Mesto projekt oficiálne ponúklo hlavnému mestu, to aj deklarovalo vôľu odkúpiť ho od staromestskej samosprávy," vraví Kopřivová. Mestská časť, ktorú zastupuje, má podľa nej v tomto projekte "umŕtvených" 25 miliónov korún.
Hľadá sa investor
Revitalizácia Námestia SNP však mešká pre oveľa vyššie sumy, než sú náklady na jeho prípravu a dilemu, či má projekt zastrešovať mestská časť alebo mesto.
Už pri prezentácii projektu bolo jasné, že pôjde o investične náročný projekt. V tom čase sa predpokladalo, že sa nebude financovať zo štátneho rozpočtu, ani z pokladnice mesta.
Koncom januára 2000 predstavitelia staromestskej samosprávy odhadli jeho investičné náklady na 2,2 miliardy korún. Predpokladali, že ich do projektu prinesie súkromný investor kombináciou komerčného a dodávateľského úveru.
O sedem rokov neskôr primátor Ďurkovský uviedol, že nie je rozhodnuté, či obnovu námestia bude mesto financovať z verejných zdrojov alebo v spolupráci so súkromným investorom.
VEĽKOLEPý projekt
Po ôsmich rokoch od predstavenia by sa investícia do projektu v jeho pôvodne navrhnutej podobe vyšplhala na podstatne vyššiu sumu. Vhodného investora pre projekt mesto i obchodná spoločnosť SNP Invest, ktorá vznikla v roku 2001 z iniciatívy súčasného bratislavského primátora, stále hľadá. "Magistrát hlavného mesta sa nikdy nevzdal myšlienky revitalizácie Námestia SNP. Mesto eviduje niekoľko domácich investorov, ktorí prejavili záujem o tento projekt," potvrdila Mária Račková z tlačového oddelenia magistrátu.
Podľa architekta Petra Beňušku, ktorý je podpredsedom Slovenskej komory architektov a zároveň i mestským poslancom, boli parametre projektu revitalizácie Námestia SNP nastavené príliš veľkolepo. "Vtedajší starosta Ďurkovský projektu nestanovil žiadne finančné limity, želal si, aby šlo o veľkú investíciu s využitím podzemia," vraví Beňuška. Dopĺňa, že projektanti už pri zrode projektu spochybňovali návratnosť takejto investície. "Po troch rokoch hľadania investora sa ukázalo, že to, čo projektanti povedali odhadom, teda že projekt nie je finančne zrealizovateľný a zaplatiteľný, sa aj stalo," dodáva Beňuška.
Malý záujem o podzemie
Z pohľadu architektov, ale aj potenciálnych investorov sa javilo a stále ešte aj javí problematické najmä využitie podzemných priestorov pre obchod a služby.
Prenajímatelia komerčných nehnuteľností, ktoré v centre mesta vhodnými priestormi pod zemou disponujú, napríklad Starej tržnice či Royko pasáže, totiž narážajú na jeden zásadný problém: nájsť nájomcov, ktorí by mali záujem obsadiť priestory, tie v podzemí spomínaných dvoch objektov ostávajú dodnes nevyužité.
Beňuška nepochybuje o tom, že podzemné garáže by sa pod námestím uživili, o návštevnosti obchodných priestorov a návratnosti prostriedkov do nich vložených však pochybuje. Podzemie by podľa neho malo šancu na využitie skôr v prípade, ak by mesto uvažovalo o zriadení metra a z podzemia by viedli východy z podzemnej dráhy.
S oživovaním Námestia SNP sa však podľa bratislavského magistrátu nemôže začať bez rokovaní a dohody s budúcim nájomcom Starej tržnice, či vlastníkmi veľkých nehnuteľností, ktoré stoja na námestí. Takým je napríklad developerská spoločnosť Orco Group, ktorá sa stala vlastníkom obchodného domu Dunaj.
Denisa Čimová / foto: Pavol Funtál, vizualizácia: archív MČ Bratislava-Staré Mesto