BRATISLAVA. Minister školstva Ján Mikolaj z SNS môže byť po dvoch rokoch vo funkcii a včerajšej kontrole premiéra Roberta Fica spokojný.
Má za sebou podstatnú časť bodov z programového vyhlásenia vlády, ktoré sa týkali jeho ministerstva vrátane toho najdôležitejšieho, školského zákona. Koaliční poslanci ho schválili len nedávno.
Robert Fico Mikolaja včera chválil.
Program plní len naoko
Mikolaj síce vládny program plní, ale často len formálne, hovorí analytik Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibor Košťál. Ministrovi školstva, ktorý sa školstvu okrem toho, že učí na vysokej škole, nikdy veľmi nevenoval, chýba podľa neho vízia. „Najlepším príkladom je práve školský zákon,“ hovorí.
Zákon bol urobený narýchlo a v mnohom bude pre školy takmer nemožné ho splniť. Žiakom napríklad sľubuje viac cudzích jazykov, ktoré však nemá kto učiť. V triedach má byť menej detí, na čo školy nie sú pripravené. Učiteľom sľubuje viac voľnosti, pri učení pritom budú môcť využívať len štátom predpísané učebnice.
„Klobúk dole,“ hovorí však o zákone Fico. Mikolaja pochválil najmä za to, ako sa mu darí presadzovať prvky národného sebavedomia a hrdosti do vzdelávania. Do zákona presadil, že maďarskí žiaci sa budú učiť viac slovenčiny ako doposiaľ.
Kritiku Fico nepripúšťa
„Predchádzajúci minister len tápal a je nervózny z toho, že zrazu je tu minister, ktorý má tempo, ktorý dokáže predkladať návrhy zákonov a presadzovať ich v Národnej rade,“ povedal Fico.
„Ak som nervózny, tak len z toho, že minister premárnil šancu na uskutočnenie zmien, ktoré školstvo skutočne potrebuje,“ hovorí Martin Fronc z KDH. Mnohé myšlienky v zákone sú podľa neho dobré, ale chybou je, že ostanú len na papieri.
Fronc môže Mikolajovi závidieť politickú podporu. Jemu chýbala, nedokázal zaviesť poplatky na vysokých školách, o ktoré sa rovnako ako o školskú reformu celé volebné obdobie pokúšal.
Mikolaj s poplatkami čiastočne uspel. Po necelom roku vo funkcii sa mu vďaka koaličnej väčšine podarilo presadiť spoplatnenie externého štúdia.
Aj keď je Fico na čele ľavicovej vlády, včera potvrdil, že tieto poplatky mu neprekážajú. Prioritou vlády je ochrániť pred poplatkami denných študentov. Mnohí z nich pritom už platia – keď prekročia štandardnú dĺžku štúdia alebo študujú dva odbory. Mikolaj im odkázal, že zákon preto nezmení.
Treba pomôcť učiteľom
Do konca volebného obdobia už Mikolaj nemusí pripraviť veľa zmien. Dotiahnuť musí ešte pravidlá pre odborné školstvo a zlepšiť postavenie učiteľov.
Fico ho tiež žiada, aby riešil agresivitu žiakov. Upozornil, že povýšiť učiteľov na verejných činiteľov nepostačí.
Minister zatiaľ presne nepovedal, čo chystá.
„Chceme začať od učiteľov, ale potom sa musíme cez školské rady dostať aj k rodičom,“ hovorí s tým, že si chce počkať, čo mu učitelia navrhnú. „Budeme sa boriť s touto otázkou,“ povedal.
Mikolaj nastúpil na ministerstvo s jasným cieľom, čo najrýchlejšie splniť vládny program. Napriek tomu sa nevyhol hneď na úvod problémom.
Rovnako ako jeho predchodcovia musel vlani riešiť únik deviatackeho testu, ale aj testu externej maturity z angličtiny. Tento rok sa takýmto problémom vyhol.
Čo Mikolaj stihol a čo ho čaká
novelu vysokoškolského zákona, ktorá spoplatnila externé štúdium,
školský zákon, ktorý má od septembra spustiť reformu školstva,
v parlamente čakajú na schválenie zákony o športe a o mládeži,
len raz, vlani, čelil problému s únikom testu deviatackeho Monitora a maturitného testu,
musí ešte pripraviť zákon o učiteľoch a odbornom školstve.