BRATISLAVA. Bude taký malý, že sa zmestí ku kreditným kartám do peňaženky a mal by aj viac vydržať ako preukazy, ktoré na Slovensku používame od začiatku deväťdesiatych rokov. Je dostatočne prehľadný, aby mu rozumeli aj v zahraničí a brali tento dokument zhotovený podľa formátu Európskej únie vážne.
Ak spadne na zem, vydá zvláštny plechový zvuk, ktorý by mal upozorniť, že vypadol. A polícia tvrdí, že je nesfalšovateľný.
Taký má byť nový občiansky preukaz, ktorý polícia začne vydávať začiatkom júla, dodávať ich na Slovensko bude nemecká firma BIS Bundesdruckerei International.
K zákazke sa dostala až po troch zrušených tendroch.
Po technologickej stránke je to typ dokumentu pre 21. storočie, do preukazu veľkého ako platobná karta sa dá zabudovať elektronický čip, ktorého súčasťou môže byť elektronický podpis alebo biometrické údaje.
To je však zatiaľ len možnosť pre budúce roky, to čo minister vnútra Robert Kaliňák sľuboval už včera, bolo, že občania dostanú po vyhotovení preukazu SMS, že si môžu po nový dokument prísť na políciu.
Vraj sa nedajú sfalšovať
„Tieto občianske preukazy sú nesfalšovateľné,“ hovorí sebavedome Peter Kukučka, riaditeľ odboru dokladov a evidencií policajného riaditeľstva. Bezpečnosť je jedným z hlavných dôvodov, prečo Slovensko prechádza na nový typ občianskych preukazov.
Najväčšou slabinou tých súčasných je podľa Kukučku to, že majú lepenú fotografiu, ktorá sa dá vymeniť, a sú len z papiera, ktorý je zaliaty vo fólii. Preto sa dali falšovať, čo mohli v zahraničí zneužívať nelegálni utečenci. Po našom vstupe do Schengenu hodnota takýchto preukazov na čiernom trhu stúpla.
Nové zobrazujú tvár digitálne a sú vyrobené z viacvrstvového polykarbonátu. V ňom sú uložené tri línie ochrany. Tá tretia je tajná.
„Prvá línia je viditeľná voľným okom,“ vysvetľuje Kukučka. Ide napríklad o irisovú, dúhovú tlač. Druhá sa dá dešifrovať iba technickými pomôckami, lupou alebo UV svetlom. S jeho pomocou sa dá napríklad vidieť priehľadný opticky variabilný prvok, ktorý čiastočne prekrýva podobu držiteľa preukazu.
Nevymeníte ho len tak
Starý typ preukazov sa bude používať až do skončenia ich platnosti, čo znamená, že posledné staré kusy by mali občania vracať v roku 2018.
Na výmenu preukazu musí byť dôvod. Ten nastáva pri skončení platnosti predchádzajúceho preukazu. Vtedy držiteľ dostane doklad zadarmo. Pri zmene údajov, napríklad pri sťahovaní alebo svadbe sa platí 150 korún. Ak niekto stratí občiansky preukaz alebo ho má poškodený, zaplatí za nový 500 korún.
Čakajú nával
Nové doklady totožnosti vydávajú okresné policajné riaditeľstvá. Pre ľudí trvalo pripútaných na lôžko zriadili osem mobilných pracovísk.
Lehota na vybavenie občianskeho preukazu je 30 dní. Po očakávanom počiatočnom návale Kaliňák odhaduje, že by preukazy mohli byť hotové do siedmich dní.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Trvalo to pridlho
Od prvých príprav na nové občianske po ich skutočné vydávanie prešli viac než štyri roky.
Keď hovorca ministerstva vnútra vlani v máji povedal, že „máme ambíciu vydávať nové občianske preukazy do konca tohto roka“, nebolo to prvýkrát, čo rezort oznamoval, že sa blíži vydávanie nových dokumentov. Európska únia pritom od nás očakávala, že ich budeme mať od januára 2006.
Prípravy na vydávanie nových občianskych preukazov sa začali už v roku 2004, keď bol ministrom Vladimír Palko. Ten prvú súťaž neúspešne vyhlásil v roku 2005. Ani jeho nástupca Martin Pado nestihol termíny a podľa predstáv sa nedarilo ani ich nástupcovi Robertovi Kaliňákovi.
Ten mešká oproti svojmu záväzku pol roka - hovorca Erik Tomáš to vysvetľuje tým, že Úrad pre verejné obstarávanie zrušil verejnú súťaž, pretože uchádzačom stanovili príliš prísne podmienky a museli vyhlásiť novú súťaž. Už v roku 2005 museli súťaž zrušiť, pretože nikto z uchádzačov nesplnil podmienky, ďalšie sa rušili v rokoch 2006 aj rok potom - vtedy ÚVO konštatoval, že ministerstvo malo neprimerané požiadavky.
(sita, r)
Drahocenné sú fólie
Fólie, z ktorých sa občianske preukazy vyrábajú, prevážajú za najprísnejších bezpečnostných podmienok.
Najväčším lákadlom pre falšovateľov by mali byť čistopisy preukazov, teda fólia, do ktorej sa laserom vkladajú údaje. Kto by ich získal, má možnosť vyrobiť falzifikát.
Transport s čistopismi spre–
vádza od nemeckého dodávateľa až po uloženie v centrálnom sklade Národného personalizačného centra na Slovensku za prísnych bezpečnostných opatrení polícia.
Auto je zabezpečené plombami a uzamknuté kľúčom. Jeden má dodávateľ a druhý od neho príde pred transportom do centrálneho skladu na Slovensku. Palety s čistopismi sú samostatne zabalené a zapečatené, zapečatené sú aj kartóny v palete. Tie sa vykladajú pod kamerovým dohľadom.
Do centrálneho skladu môžu ísť po čistopisy najmenej dve poverené osoby snímané kamerovým systémom.
(jkr)