BRUSEL. Stranu bývalého premiéra Vladimíra Mečiara dnes prijme Európska demokratická strana (EDP), ktorá zastrešuje stredové politické strany v Európe.
Mečiarovi prinesie členstvo v EDP kreslo po boku čelných európskych politikov a europoslancom za HZDS prestup k liberálom, tretej najsilnejšej politickej skupine v Európskom parlamente.
Francúzi ich nezastavia
Zo siedmich členských strán EDP je úplná väčšina za prijatie HZDS. Výhrady majú len francúzski liberáli z UDF. Nepáči sa im minulosť strany a hlavne osoba jej šéfa.
„Mečiar platí za odstrašujúci príklad lídra štátu. Kvôli nemu sa Slovensku na čas zavreli dvere únie a aj naši poslanci za to vtedy zdvihli ruku. Nemôžeme dnes tú istú stranu na čele s tým istým človekom akceptovať,“ povedal SME Yannick Laude, blízky spolupracovník šéfa UDF Francouisa Bayroua. Jeho strana protestuje ako jediná a nemá právo veta.
Vedia, koho berú?
„Západoeurópski politici majú veľmi povrchné vedomosti o stredoeurópskych stranách, a to platí aj o HZDS,“ povedal belgický politológ Jean-Michel de Wael.
„Verím, že to dopadne dobre. Že nás prijmú,“ povedala europoslankyňa za HZDS Irena Belohorská.
Európski liberáli (ALDE) sú spoločnou parlamentnou pobočkou EDP a Európskej liberálnej a demokratickej reformnej strany.
HZDS sa liberálom hodí
Šéf liberálov podporuje vstup HZDS do Európskej demokratickej strany. Chce mať čo najviac členov vo svojej frakcii v europarlamente.
HZDS začalo rokovať o vstupe do Európskej demokratickej strany (EDP) minulý rok a dnes sa o členstve v strane rozhodne na konferencii v španielskom Bilbau.
Medzi podporovateľov členstva HZDS patrí šéf liberálnej skupiny v europarlamente (ALDE) Graham Watson.
Pred verdiktom z Bilbaa však nechcel svoje sympatie vysvetliť. „Nebudem k tejto veci pred zajtrajškom nič komentovať,“ povedal SME včera. Podľa zasvätencov súvisí Watsonova náklonnosť s jeho snahou získať pre ALDE pred novými európskymi voľbami čo najviac členov.
ALDE je spoločnou europarlamentnou „pobočkou“ EDP a Európskej liberálnej a demokratickej reformnej strany.
Traja Mečiarovi europoslanci sa v 99-člennej skupine stratia, členstvom HZDS by však ALDE získala prvých zástupcov vládnej strany zo strednej Európy.
Členmi EDP sú jedna z hlavných belgických strán, menšie strany zo Španielska, z Talianska či Litvy a UDF z Francúzska. Táto jediná strana je proti vstupu HZDS.
Za vstup HZDS lobovali členovia Baskickej nacionalistickej strany a Taliani z Demokratickej strany. Ich poslanci však odmietli vec pred voľbou komentovať.
Pôvodne bola proti členstvu HZDS v EDP malá česká strana Cesta zmeny, postupne však svoj názor zmenila, keď zistila, že sú s Francúzmi v izolácii.
Pokiaľ HZDS získa posvätenie od EDP, prestup europoslancov k tretím najsilnejším liberálom sa považuje za hotovú vec. Proti prestupu trojice Belohorská - Baco - Kozlík sa však postavilo niekoľko europoslancov hlavne z nových štátov a chcú dať o vstupe HZDS do ALDE budúci týždeň hlasovať.
„Mečiar nemá nič spoločné s demokratom, tým menej s liberálom. Sme silno proti ich členstvu v ALDE,“ tvrdí maďarský liberál István Szent-Iványi. Priznal však, že protest má malú šancu, pretože nespokojných poslancov je menšina.
Od novembra minulého roka europoslanci HZDS, teraz bez politického zaradenia, hlasujú zhodne s liberálmi a väčšina členov ALDE ich berie za svojich.
Kateřina Šafaříková
Politológ: Liberáli sa zdiskreditujú
HZDS sa už hlásilo k európskym socialistom aj ľudovcom. Najbližšie má teraz k vstupu k liberálom.
Ak európski liberáli prijimú medzi seba HZDS, výrazne si zhoršia svoj kredit. „Je to rezignácia na vlastné princípy,“ myslí si politológ Grigorij Mesežnikov.
Podľa neho „HZDS v žiadnom prípade nie je liberálna strana“ a piliere, na ktorých stojí, sú v priamom rozpore s konceptom politického liberalizmu. Strana nemá ani liberálnych voličov, ani liberálnu základňu a liberáli na Slovensku ju za takú nikdy nebudú považovať. HZDS je podľa Mesežnikova národne orientovaná a konzervatívna strana. „Ak sa to udeje, tak čisto z pragmatických dôvodov, pre snahu mať straníckeho partnera na Slovensku a posilneniu frakcie v Európskom parlamente.“
„Vstupujeme do demokratickej strany, s liberálmi nemáme nič spoločné,“ povedal poslanec HZDS Ján Kovarčík. Podľa neho liberáli a demokrati sa spájajú, aby pri hlasovaní mali väčšiu silu.
Európska demokratická strana, kam HZDS vstupuje, je členom európskej liberálnej skupiny v europarlamente. Je to už o tretia frakcia, do ktorej sa HZDS hlásilo. Ešte počas vlády Vladimíra Mečiara chceli byť súčasťou Socialistickej internacionály, z ktorej vzišli európski socialisti a kam sa hlási Smer.
„Slovensko ide skôr k sociálnemu demokratizmu, k stredu a mierne naľavo, a tam patrí naše hnutie,“ povedal kedysi Vladimír Mečiar. Neskôr chceli vstúpiť k európskym ľudovcom.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni v novembri 2006 povedal, že prihlášku si neposlali, ale strane ju poslali samotní ľudovci. K ľudovcom patria SDKÚ, SMK a KDH a tieto strany o pozvánke nevedeli. Prijatie HZDS by museli odsúhlasiť, čo je vylúčené.
Európsku ľudovú stranu pritom v apríli toho istého roku podľa Bélu Bugára zaujímalo aj to, ako Slovensko pokročilo vo vyšetrovaní vraždy Róberta Remiáša. Z vraždy bol obvinený šéf Mečiarovej tajnej služby Ivan Lexa, prokuratúra však obvinenie zrušila.
HZDS má už dnes u európskych liberálov štatút pozorovateľa. Rozhodnutie o vstupe strany medzi liberálov naposledy odložili preto, že o to požiadali zástupcovia z Francúzska.
Monika Tódová
Autor: mož