BRATISLAVA. Zdraženie plynu je za dverami. V Čechách už jeho cena narástla. Ani u nás nebude podľa hovorkyne Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Dany Kršákovej možné udržať cenu na rovnakej úrovni až do konca roka. Dôvodom je rast cien ropy a ropných produktov.
Nejde však o technologickú záležitosť, ale o obchodnú. Cena ropy a plynu je prepojená, lebo ide o takzvané „substitúty“. Čiže jedným sa dá nahradiť druhé. Podľa analytika Next Finance Vladimíra Pikoru, pokiaľ rastie cena ropy, ľudia sa snažia nájsť lacnejší zdroj energie a nakupujú viacej plyn. „Výsledkom rastúceho dopytu je zdraženie plynu,“ povedal.
Ceny sú viazané v kontrakte
Súvislosť medzi cenami ropy a plynu je podľa hovorkyne plynární aj preto, že sa často ťažia na tých istých ložiskách a producenti rozvíjajú podnikanie paralelne. Pritom v Európe sa na rozdiel od ropy s plynom neobchoduje na burze. Ten sa kupuje od dodávateľov za ceny v dlhodobých kontraktoch. „A v týchto zmluvách dodávatelia viažu cenu plynu s cenou substitútov,“ povedala Kršáková. To, že by sa cena plynu mohla odtrhnúť od ceny ropy a vyvíjať samostatne, považujú analytici aj SPP za nepravdepodobné.
Jednou z príčin rastu cien plynu a ropy je aj slabnúci dolár, za ktorý SPP nakupuje plyn z Ruska. Čiastočne to u nás zmierňoval silnejúci kurz koruny. Vymeniť dolár pri nákupoch plynu či ropy za inú menu podľa Michala Májeka z FIMEX Capital bráni to, že je svetovou menou číslo jeden. Naviazanosť na dolár je historická. Nemyslí si však, že by došlo k inému vývoju, keby sa obchodovalo v inej mene. „Ceny plynu a ropy nestúpli primárne pre slabý dolár, ale pre nerovnováhu dopytu a ponuky,“ povedal.
Napriek tomu sa nám nepodarilo od SPP zistiť, kedy a o koľko by mala cena plynu narásť. Podľa hovorcu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Miroslava Luptáka ešte návrh na zvýšenie cien nedostali. „V prípade, že sa tak stane, návrh posúdime a ak je úplný, do 30 dní vydáme rozhodnutie,“ povedal.
Trh ovláda Gazprom
Plyn na Slovensko dodáva takmer výlučne ruský plynárenský podnik Gazprom. V súčasnosti nie je technicky možné doviesť iný plyn ako z Ruska, povedal vedúci útvaru regulácie Slovenského plynárenského priemyslu Ondrej Studenec. Vystúpil včera na konferenci ENKO 2008, ktorá sa zaoberala energetickou bezpečnosťou Slovenska a Európskej únie. „Gazprom rozhoduje o cene a vyberá dodávateľov. Zákazník si kúpi plyn od toho, komu to dovolí. Trh je pod kontrolou Gazpromu,“ povedal.