BRATISLAVA. Pre invalidov na Slovensku sa začínajú ťažké časy, hovoria organizácie, ktoré sa im venujú. Nemajú vraj peniaze na svoje aktivity ani na mzdy.
Peniaze im donedávna čiastočne zabezpečoval dotačný systém ministerstva práce, minulý rok sa však podstatne zmenil a tento rok sú peniaze z neho pre invalidov prakticky nedostupné.
Na včerajšom protestnom zhromaždení pred Úradom vlády viacerí postihnutí vyhlásili, že súčasná vláda sa k nim správa horšie, ako predchádzajúca.
Ministerka sociálnych vecí za Smer Viera Tomanová protestujúcim povedala, že štát ich organizácie platiť nemôže.
Vláda vraj nevidí, nepočuje a nerozumie
„Vláda nás nevidí, nepočuje, nerozumie nám, lebo sa snažíme o rokovanie o problematike obhajoby záujmov ľudí so zdravotným postihnutím,“ hovorí Branislav Mamojka, predseda Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím v SR.
Zdravotne postihnutí podľa Mamojku žiadajú od vlády, aby im pomohla finančne riešiť ich krízovú situáciu. Organizácie združené v rade nemajú peniaze na nájomné, ani na mzdy pre svojich pracovníkov, povedal, a hrozí, že v krátkom čase zaniknú.
Mamojka tvrdí, že na ich požiadavky nikto nereaguje. „Jediné, čo nám hovoria, je, že projektové financovanie je nenárokové. Vraj máme robiť s dobrovoľníkmi a želajú nám veľa šťastia a úspechov v práci.“
Dotácie sú po novom nedosiahnuteľné
Národná rada občanov so zdravotným postihnutím spája 19 organizácií, ktoré sa venujú invalidom. Podľa Mamojku zastupuje viac ako 100tisíc ľudí.
Jej aktivity a mzdy jej pracovníkov donedávna aspoň sčasti financoval dotačný systém ministerstva.
Systém fungoval podľa organizácie vo forme pre invalidov prospešnej do konca roku 2006.
Minulý rok sa zásadne obmedzili dotácie na prevádzkové a mzdové náklady a podľa výnosu platného v tomto roku sú už prakticky vylúčené. Organizácia preto tento rok na ne ešte nedostala ani korunu.
„Nemáme na nájomné a ľuďom už dva mesiace neplatíme mzdy,“ vysvetľuje Mamojka. Aby ako organizácia mohli vôbec podať nejaký projekt, musia mať zamestnancov a platiť za nich odvody. Na tie si podľa neho musia brať pôžičku.
Tomanová: Na mzdy a prevádzku nemám
Medzi protestujúcich prišla aj Tomanová.
Povedala, že súčasný právny stav jej „neumožňuje, aby financovala mzdy a administratívne výkony“ organizácií, ktoré sa venujú zdravotne postihnutým. „Keď sme nastúpili do vlády, Najvyšší kontrolný úrad nám škrtol mzdy, že nie je možné vám ich dávať,“ povedala Tomanová.
NKÚ vydal správu o kontrole dotácií pre občianske združenia, v ktorej píše, že ministerstvo práce v roku 2006 neoprávnene poskytlo dotáciu štyrom združeniam. Nešlo však o plošný zákaz financovania miezd a prevádzky občianskych združení.
Protestujúci sa s ministerkou dohodli, že sa stretnú za rokovacím stolom na budúcu stredu.