BRATISLAVA. Poslanci sa budú možno ďalej podpisovať na prezenčnú listinu po starom – teda bez kontroly. Ak by ich podpísal iný poslanec, nebudú podliehať disciplinárnemu stíhaniu.
Návrh predsedu parlamentu Pavla Pašku a podpredsedu Miroslava Číža nemá podporu v koalícii ani v opozícii. Vyplynulo to z rokovania včerajšieho poslaneckého grémia.
Podľa Paškovho návrhu majú na konci dňa prezenčné listiny poslancov podpísať overovatelia. Ak by napríklad novinári odhalili, že poslanec podpisuje kolegu, hrozila by mu pokuta.
HZDS s tým nesúhlasí. Koalícia sa dohodla len na tom, že návrh posunie do druhého čítania.
Mečiar: Nie sme na stavbe
Predseda HZDS Vladimír Mečiar SME povedal, že budú chcieť také zmeny, aby „technika kontroly zodpovedala 21. storočiu“ a nebolo to ako u murárskeho majstra, ktorý si na stavbe hodnotí, kto mu prišiel a neprišiel do roboty.
Mečiar si myslí, že už dnes je poslanec dostatočne „elektronicky“ pod kontrolou prostredníctvom karty, ktorou si otvára dvere na chodbách, alebo kamerového systému, ktorý ho sníma, keď vchádza do budovy hlavným vchodom.
Paška povedal, že v druhom čítaní chce návrh upraviť tak, aby s ním súhlasili všetky poslanecké kluby. Zmeniť sa nemusí vôbec nič, lebo dohoda všetkých je veľmi nepravdepodobná.
Šéf parlamentu včera nevysvetlil, prečo nenavrhol elektronickú formu evidencie. „Mojou ambíciou nebolo nič sprísňovať. To je vaše prianie. Ako prísne vás kontroluje zamestnávateľ?“ odpovedal. Na poznámku, že poslanci sú platení z peňazí daňových poplatníkov, povedal, že je rovnaký občan ako každý iný.
Podľa Pašku „chvalabohu“, že Slovensko a opozícia nemá iné problémy ako to, či bol Ján Slota v práci.
Na grémiu bol za SNS okrem Anny Belousovovej aj Rafael Rafaj. Podľa informácií SME hovoril, že keď nastane správny čas, dokáže, že Slota sa na prezenčnú listinu podpísal sám.
Denník SME v máji sledoval prezenčky tri dni a Slotu do nich vždy podpísal Rafaj. Raz napriek tomu, že Slota sedel v rokovacej sále. Ak poslanec chýba dva dni a neospravedlní sa, mal by prísť o polovicu platu. Paška ho Slotovi nestrhol a verí jeho slovu, že sa podpísal. Polícia sa falšovaním odmietla zaoberať.
Opozícia nesúhlasí
„Pán Paška nemá odvahu riešiť škandál v Národnej rade a týmito návrhmi len zhadzuje poslancov a inštitúciu ako celok,“ povedal predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš. SDKÚ zatiaľ nie je rozhodnutá, či podporí návrh podpredsedu KDH Daniela Lipšica, ktorý navrhuje evidenciu elektronicky.
Problém nie je v rokovacom poriadku, ale v niektorých poslancoch, myslí si Gyula Bárdos z SMK.
Česi sa zapisujú, Maďari nie
PRAHA, BRATISLAVA. Podobný rokovací poriadok ako Slovensko má aj český parlament. Poslanci sa tiež zapisujú do prezenčnej listiny, robia tak však len ráno.
Podobne ako naši poslanci sa nemusia podpísať, ak hlasujú. Ak majú neospravedlnené dva dni, prídu o plat.
Česká snemovňa prípad, aký sa stal na Slovensku, keď predsedu SNS Jána Slotu zapísal jeho stranícky kolega Rafael Rafaj, ešte nezažila.
Vládna koalícia v Česku má za posledných 15 rokov v parlamente vždy iba tesnú väčšinu a každý hlas môže pri dôležitých hlasovaniach rozhodovať o prežití vlády. Šéfovia poslaneckých klubov si podľa tlačového odboru parlamentu prísne strážia účasť každého člena a málokto si dovolí neprísť. Účasť na hlasovaniach býva vysoká.
V maďarskom parlamente sa naopak iba hlasuje. Maďarský zákon však na rozdiel od nášho nepozná ani nijaký postih, ak niekto hlasuje za kolegu.
Minulý rok však pre takýto prešľap odstúpil poslanec opozičného Fideszu a v roku 1992 poslanec vládnej strany MDF.
V roku 2003 naopak aj napriek usvedčujúcim videozáznamom zotrval na svojom mieste poslanec za vtedy vládnu stranu socialistov.
Maďarskí poslanci môžu chýbať bez ospravedlnenia až na tretine hlasovaní. Keď sa niekto nezúčastní na hlasovaní viackrát, môžu mu znížiť plat, o výške postihu však rozhoduje jeho vlastný poslanecký klub.
(juk, msz)