Je vôbec niekto, kto je odtiaľto?

Nová kniha Jany Beňovej je najmä príbehom Petržalky, z ktorej je únik možný len na okamih.

Nová kniha Jany Beňovej je najmä príbehom Petržalky, z ktorej je únik možný len na okamih.

Plán odprevádzania Jany Beňovej vytvára zdanie, že je novelou o novele, ktorú píše hlavná hrdinka Elza. Príbeh akoby rozprávalo okrem Elzy ešte niekoľko ďal­ších hlasov, ale či už je novela rozprávaná o čomkoľvek a v akýchkoľvek gramatických a skutočných osobách, všetky rozprávania sa prelínajú a strácajú identitu v dostredivom časopriestore Petržalky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Plán odprevádzania je totiž predovšetkým jej príbehom. Tento svet vegetatívne a svojvoľne rastie z jazyka, ktorý sa vymkol vôli rozprávajúcich a azda aj autorky. Jazyk sa nadúva, chorobne a plesnivo sa rozlieza, zaplavuje ako špinavá voda Dunaja. Neutopiť sa v ňom sa pokúša namiesto strateného existenciálneho ja telo: telo spánku, sexu, močenia, jedenia, opíjania, zvracania, telo snažiace sa animálnou existenciou všemocnej Petržalke vzdorovať.

SkryťVypnúť reklamu

Jedno z najsilnejších miest sa snáď preto odohrá v „pláne odprevádzania“ tela. Umierajúca Ianova matka stráca kontrolu nad svojím telom, ktoré žije svoj vlastný život na ceste „odtiaľ“, a Elza sa ho umelými zubami márne snaží zastaviť.

Je vôbec niekto, kto je odtiaľto? – pýta sa jedna z cestujúcich v autobuse. Nie je, a predsa všetci sú len a práve odtiaľ. Všetci chcú unikať, majú svoje plány úniku – do lásky, k moru, do kaviarne, na druhý bratislavský breh. Je možné uniknúť do krajiny, do ktorej sa netelefonuje. Je možné niekoho odprevádzať či s ním unikať napríklad do šialenstva. Ale ono „odtiaľto“ – Petržalka – ono dostredivé nič vždy všetkých pohltí späť. Únik je povolený len na okamih. Chmúrna vízia?

Na to, aby bola Petržalka v knihe len skeptickou víziou či podobenstvom, na to je to miesto až príliš reálne, ako anekdoticky a trochu neústrojne na konci románu potvrdzuje zásah protidrogovej jednotky. Pred časom sa niektorým kritikom zdalo, že ironickému, hravému a rozbujnenému písaniu Jany Beňovej chýba hĺbka, že jej básne, poviedky a novely sú len penou dní. Teraz im Beňová ponúka „namiesto kvetín igelitku s deratizačnými prípravkami“.

SkryťVypnúť reklamu

Undergroundový spisovateľ Jáchym Topol s nostalgiou a uspokojením konštatuje, že súčasní českí autori vedia, že píšu len knižky, a píšu ich bez jemu ešte známej existenciálnej hystérie. Knižka Jany Beňovej je hysterická, je chorá, je monštruózna. Neverím, že je len knižkou – tovarom.

Zdá sa, že knihy sa dajú ešte písať, aj o Petržalke. Možno by sa mali písať hlavne o Petržalke. „Je vôbec niekto odtiaľto?“ Nie, všetci.

Jana Beňová: Plán odprevádzania (Café Hyena).

KK Bagala 2008.

Autor: Libuše Heczková (Autorka je literárna kritička)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 703
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 492
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 509
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 492
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 504
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 013
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 181
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu