PRAHA. Aj festivalové čítačky a diskusie dokázali to, čo mnohí tušili z programu – najväčšou hviezdou pražského Festivalu spisovateľov je kanadská prozaička Margaret Atwoodová. Tá Prahu navštívila tento rok už druhýkrát a opäť dokázala, že je nielen vynikajúcou spisovateľkou, ale aj obratnou diskutérkou a predovšetkým zábavnou rozprávačkou.
Autorské čítania a festivaly podobného druhu majú v anglosaskom literárnom svete podstatne dlhšiu a silnejšiu tradíciu ako v iných literatúrach. A tak neprekvapuje, že hviezdy anglosaskej literatúry sú v tomto ohľade omnoho profesionálnejšie.
Bez akéhokoľvek znižovania vystúpení iných aktérov, predsa len čítačky tých najvýznamnejších po anglicky píšucich autorov bývajú z literárneho hľadiska zaujímavejšie. Presvedčila o tom aj Atwoodová, ktorá hosťom festivalu ponúkla zaujímavú kombináciu svojich textov, spomienok a úvah.
Okrem iného hovorila o tom, že na rozdiel od svojich amerických kolegov nemala veľkých literárnych predchodcov. Amerika mala Hawthorna a Melvilla, taká tradícia však v Kanade chýbala. V päťdesiatych rokoch, keď Atwoodová dospievala, bola kanadská literatúra prakticky v bode nula. A iste nie je prehnané tvrdenie, že práve ona sa stala jej modernou klasičkou.
Nakoniec táto autorka si našla pomerne rýchlo cestu do českých prekladov – už v roku 1989 vyšiel jej prvý preklad Ublíženie na tele, po šesťročnej odmlke nasledovalo Kradnutie jahniatok, ďalej psychologický román Z hlbín a v neposlednom rade aj román Slepý vrah, za ktorý dostala Bookerovu cenu.
Margaret Atwoodová sa vo svojich dielach nevyhýba náročným a nepohodlným témam. Z hlbín je náročný román o hľadaní samého seba, Ublíženie na tele je príbeh novinárky, ktorá sa po amputácii prsníka ocitne v ťažkej životnej kríze identity a až na dne objavuje skutočné hodnoty. Slepý vrah rozpráva príbeh dvoch sestier, z ktorých jedna nadviaže vášnivý milostný vzťah s ľavicovým aktivistom na úteku a nakoniec spácha samovraždu, takže sa stáva večne mladým idolom, sexuálnou ikonou, zatiaľ čo jej sestra starne a stáva sa akousi opatrovateľkou sestrinej pamiatky a živou pamäťou moderných dejín Kanady.
Atwoodová je známa svojimi angažovanými postojmi, ktoré sa premietajú do jej tvorby. Vo väčšine jej románov je jasný silný feministický tón, v knihe Z hlbín sa potom ostro stavia proti ničeniu a zneužívaniu krásnej kanadskej prírody. Týmto témam sa venuje nielen vo svojich románoch, ale aj v prednáškach a zazneli aj počas jej pražského vystúpenia.
Treba dodať, že to bolo maximálne profesionálne, zábavné a určite mnohých inšpirovala, aby siahli po niektorej z jej kníh.
Autor: Ladislav Nagy