BRATISLAVA. Zavedenie európskej meny na Slovensku v januári budúceho roku bude stáť Sociálnu poisťovňu niekoľko stoviek miliónov korún. Informoval o tom riaditeľ sekcie ekonomiky v Sociálnej poisťovni Miroslav Janík. Presnú sumu však zatiaľ vyčísliť nevedel.
Len samotné zaokrúhľovanie dôchodkových dávok v prospech penzistov pri prevode na eurá však podľa Janíka vyjde Sociálnu poisťovňu asi na 650 miliónov korún. Janík povedal, že je to len predbežný odhad, ktorý sa ešte môže zmeniť.
Sociálna poisťovňa bude penzistov vopred informovať o výške ich dôchodkov v eure. Ma sa tak stať v septembri.
Na prepočet dôchodkov, ktoré boli priznané v slovenských korunách, sa použije konverzný kurz. Ten by mal byť známy už na začiatku budúceho mesiaca.
Dôchodky sa budú zaokrúhľovať smerom nahor v prospech poberateľov na celých desať eurocentov.
V závislosti od konkrétneho prípadu sa tak dôchodky zvýšia priemerne o 5 eurocentov. Podľa Janíka vychádza zaokrúhľovanie zo zásady „nepoškodiť občana“.