BRATISLAVA, KROMPACHY. Približne z 25 lokalít sa už podarilo vyviezť odpad v rámci akcie Vyčistime si Slovensko. Sú to predbežné výsledky iniciatívy, ktorú organizuje pri príležitosti Dňa Zeme ministerstvo životného prostredia a hnutie Greenpeace. K iniciatíve sa pripojilo aj Združenie miest a obcí Slovenska. Výsledky celoslovenskej akcie budú zverejnené vo štvrtok.
Zvážanie odpadu z nelegálnych skládok zabezpečujú najmä veľké odpadové firmy - A.S.A. Slovensko, Brantner Slovakia, Marius Pedersen a V.O.D.S./ AVE SK odpadové hospodárstvo.
Čiernych skládok sú tisíce
„V rámci celého Slovenska existuje minimálne šesťtisíc takýchto skládok. Vyzvali sme ľudí, aby nahlasovali čierne skládky v ich okolí,“ povedal Juraj Rizman z organizácie Greenpeace. „Boli sme prekvapení. Občania nahlásili okolo tisíc lokalít. Časť odpadu sa nám podarí dostať z krajiny. Som rád, že tento projekt dal štát, obce, firmy a mimovládne organizácie dokopy,“ dodal.
Skládky sú rôzne
V minulosti na dedinách väčšinu odpadov likvidovali v domácnostiach alebo v hospodárstvach. Dnes sa podľa Juraja Rizmana z organizácie Greenpeace situácia zmenila.
„Ľudia z vidieka začínajú byť rovnako pohodlní ako v mestách. Ani biologický odpad už nelikvidujú ekologicky v kompostoviskách, ale ho vyvážajú na čierne skládky. V dedinách je takmer nemožné zistiť, kto odpad vyváža nelegálne. Väčšinou sú tam ľudia rodina, alebo kamaráti,“ povedal Rizman.
V jednotlivých oblastiach sa obsah nelegálych smetísk líši. Ľudia z Greenpeace tvrdia, že na východe takmer nie je na skládkach kovový odpad alebo tehly. Väčšinu separujú chudobní ľudia a odvážajú ho do zberu. Tehly použijú na stavbu chatrčí, alebo predajú.
Likvidujú najmä komunálny odpad a sutinu
Problémy s čiernymi skládkami sú aj v okolí Rimavskej Soboty a Tornale. „Bol to jeden z dôvodov, prečo sme sa zapojili do akcie Vyčistime si Slovensko,“ povedala Dorota Hinduláková zo spoločnosti Ave Tornaľa, ktorá likvidáciu čiernych skládok koordinovala.
„Akciu ukončíme zajtra. Predpokladáme, že z okolia viacerých miest na juhu stredného Slovenska vyvezieme viac ako 48 ton odpadu, “ spresnila. Ide prevažne o odpad zo stavieb a rôznu sutinu.
V Očovej pri Zvolene v rámci projektu Vyčistime si Slovensko aktivisti odstránili dve čierne skládky.
„Väčšinou ľudia vyhadzovali stavebný a biologický odpad, ale aj nebezpečný ako oleje a pneumatiky,“ povedala Kateřina Věntusová z Greenpeace.
Krompašania sú skeptickí
Takmer 70 ton odpadu vyviezli v týchto dňoch zo skládky na sútoku Slovinského potoka a rieky Hornád v Krompachoch. Viac ako štyridsať rokov tu ľudia načierno vyvážali odpad, ktorý končí vo vode. Smetisko sa tiahne popri vode v dĺžke 200 metrov. „Skládka bola niekoľkokrát vyčistená, no zakaždým tu pribudli nové kopy,“ povedala primátorka Krompách Iveta Rušinová.
Do čistenia krompašskej skládky sa zapojila firma Brantner Krompachy, s. r. o.. „Veríme, že u ľudí to bude mať kladný ohlas. Tento región patrí k najznečistenejším v rámci Slovenska,“ povedal Rastislav Skokan, konateľ krompašského Brantnera.
Krompašanka Alžbeta Jeloneková je skeptická: „Myslím si, že sa tu aj tak nič nezmení. Ľudia sem budú voziť odpad, aj keď za to dostanú pokutu“.
V Krompachoch sa nachádza aj iná rozsiahla skládka. „Na priemyselnej skládke na okraji mesta sú uložené nebezpečné odpady vrátane kyanidov,“ povedala primátorka. „Likvidáciu tejto skládky riešime cez projekt, ktorý sme v týchto dňoch podali. Ak budeme úspešní, vyriešime veľký problém možno už v priebehu budúceho roka.“
Skládkarov je ťažké odhaliť
Pracovníci správy Národného parku Nízke Tatry pravidelne likvidujú čierne skládky napríklad v Sásovskej doline, prímestskej zóne Banskej Bystrice.
„Vlani sme za pomoci mesta, škôl a ďalších partnerov priestor vyčistili. Odviezli sme približne štyri tony odpadu, no už po niekoľkých týždňoch sa tu odpad hromadil znova,“ povedal Dan Harťanský, šéf strážcov prírody národného parku.
Podobných čiernych skládok je v ochrannom pásme národného parku viac a je malá šanca ich pôvodcov odhaliť. „Zväčša už riešime iba dôsledky,“ dodal Harťanský. Ak sa nepodarí nájsť pôvodcu odpadu, skládku musí odstrániť mesto.
(eta)
Autor: Mária Šimoňáková Daniel Vražda Kveta Fajčíková