Iveta Radičová,
politička, SDKÚ
„Dôchodky vždy kopírujú príjmovú situáciu v krajine. Ťažko totiž navrhnúť, aby boli vyššie, ako sú príjmy z práce. Miera náhrady, to znamená pomer dôchodku k príjmu z práce, na Slovensku je pritom zhruba na priemere vyspelých krajín (členov OECD). Aj keď v porovnaní s krajinami západnej Európy existuje priestor na zvyšovanie miery náhrady dôchodkov, rast dôchodkov sa vždy bude odvíjať od rastu platov. Na Slovensku je kameňom úrazu práve výška platov, ktoré nedosahujú úroveň európskych krajín. Cesta k zvyšovaniu dôchodkov je postupné zvyšovanie platov.“
Rastislav Bednárik,
výskumný pracovník v sociálnej oblasti
„V súčasnosti je dôchodok nastavený zhruba na polovicu predchádzajúceho príjmu, no neplatia sa odvody. Spolu s doplnkovými dôchodkovými poisteniami by to malo byť okolo osemdesiatich percent.
Dôchodok by mal závisieť od toho, čo som si odložil. Štát by však dôchodky mal regulovať, aby minimum dôchodku bolo na úrovni životného minima, samozrejme, takého, ako si spoločnosť v aktuálnom čase vyžaduje.“
Mária
Csizmadiová,
podnikateľka v preprave
„Minimálne by mali mať dva dôchodky a jeden z nich určite od štátu ako garanciu. Pre mňa je to ešte pomerne vzdialená otázka, neviem si predstaviť, že keď príde ten čas, štát mi bude vedieť zabezpečiť taký dôchodok, aby to vystačilo. Je to dôležitá otázka a ťažko na ňu odpovedať, pretože už v súčasnosti sa dôchodcovia stretávajú s problémami, ako zabezpečiť z dôchodku stále rastúce životné náklady.“
Vlado
Šimko,
dôchodca
„Mám dvojité občianstvo a dôchodok beriem v Spojených štátoch amerických aj na Slovensku. Manželka má dôchodok iba zo Slovenska a nie je veľký. Ceny tu idú hore, teraz je drahšie na Slovensku ako v Amerike, lepšie sa nám nakupuje v Štátoch. Dôchodcovia to tu teda musia mať veľmi zlé. Dôchodky by preto mali mať primerane vyššie. Aby nepatrili k tej nižšej príjmovej kategórii obyvateľstva, ktorá nezodpovedá slovenskej silnej ekonomike.“ (ht)