Podnikateľom vládne lekár

Doktor zo Švajčiarska porazil v súťaži známejšie a finančne úspešnejšie firmy. Dôvodom je nový liek a 50 ­tisíc zachránených životov.

Podnikateľom roka sa tento rok stal lekár Jean ­Paul Clozel zo Švajčiarska. Spolu so ženou a dvoma kolegami založil firmu, ktorá vyrába liek na smrteľnú chorobu.Podnikateľom roka sa tento rok stal lekár Jean ­Paul Clozel zo Švajčiarska. Spolu so ženou a dvoma kolegami založil firmu, ktorá vyrába liek na smrteľnú chorobu. (Zdroj: KEN LENNOX)

MONTE CARLO. Výzvy, cieľ, vytrvalosť, nové nápady, úspech. To boli slová, ktoré sa najčastejšie opakovali minulý víkend v Monte Carle, kde sa uskutočnil 8. ročník celosvetovej súťaže Podnikateľ roka Ernst& Young.

Sedemčlennú porotu najviac presvedčil kardiológ Jean­Paul Clozel zo Švajčiarska. Porota ho vybrala spomedzi 48 víťazov národných kôl.

Odchod z istého fleku sa oplatil

Clozel je zakladateľ švajčiarskej biotechnologickej firmy Actelion, ktorá vynašla liek na smrteľnú chorobu. Rodený Francúz tak porazil podnikateľov, ktorý zamestnávajú niekoľkonásobne viac ľudí, majú vyšší obrat alebo viac skúseností v podnikaní. Proti doktorovi tak nemal šancu ani lord z Veľkej Británie, ktorý predáva koberce, mladý bankár z Ukrajiny alebo šéf investičnej spoločnosti z Juhoafrickej republiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Porota priznala, že ju zaujala Clozelova odvaha, keď odišiel z dobre platenej pozície farmaceutickej spoločnosti Roche a pustil sa do podnikania. Pred 11 rokmi spolu s manželkou a ďalšími dvoma kolegami založili spoločnosť Actelion, v ktorej vynašli liek Tracleer. Ten pomáha ľuďom s problémami pľúcnej hypertenzie.

Liek zatiaľ zachránil alebo pomohol uľahčiť život vyše 50­tisíc ľuďom. Clozel priznáva, že niekomu sa toto číslo môže zdať nízke v porovnaní s liekmi, ktoré vyliečia milióny ľudí. Pacienti s pľúcnou hypertenziou však predtým nemali k dispozícii žiadny liek.

Slovensko reprezentoval stavbár

Do firmy po pár rokoch vstúpili investori, aby Actelion získala ďalšie financie. Clozel tak už nie je majoritným vlastníkom, ale šéfuje jej stále. A firme sa darí. Jej trhová hodnota je v súčasnosti vyše 3,7 miliardy eur a zamestnáva vyše 1700 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu


Slovensko malo na celosvetovej súťaži tiež svojho zástupcu. V Monte Carle tento rok súťažil majiteľ stavebnej spoločnosti SkyBau Miroslav Trnovský, ktorý začal podnikať ako 58­ročný.

Náklady na pobyt redaktorky SME v Monacu počas finále znášal organizátor súťaže spoločnosť Ernst& Young.

Víťazi – Svetový podnikateľ

Súťaž Podnikateľ roka firmy Ernst & Young vznikla v roku 1986 v USA. Od roku 2001

sa koná aj celosvetové finále. Poslední víťazi:

2008 Jean ­Paul Clozel, biofarmácia – Actelion, Švajčiarsko

2007 Guy Laliberté, cirkus

– Cir­que du Soleil, Kanada

2006 Bill Lynch, doprava

– Imperial, Južná Afrika

2005 H. Wayne Huizenga,

spracovanie odpadu

– Huizenga Holdings, USA

Podnikateľský plán: hračky bez plastov

SkryťVypnúť reklamu

O úspechu obchodu s hračkami sa čoraz viac rozhoduje vo filmových ateliéroch.

Keď malo prvé dieťa manželov Gilliotovcov z Belgicka približne rok, došli na to, že rodičov, ktorí si myslia, že v hračkách by nemali byť žiadne plasty, by mohlo byť na svete dosť na to, aby na tom postavili rodinný podnik. Strach o deti im radil dobre, rodičov podobných ako oni našli doteraz v 26 krajinách.

K plyšovým zvieratkám značky Noukie's pribudlo pred siedmimi rokmi oblečenie pre malé deti. Kto pozná zvyk detí chváliť sa tým, že dnes napríklad spia v tričku, na ktorom je obrázok ich obľúbenej hračky, rozumie aj nutnosti rodičov za značku priplácať.

Hoci ročným obratom 26 miliónov eur ešte belgická firma nedesí najväčších globálnych hráčov, môže sa to zmeniť. Plyšové postavičky ožívajú na DVD, aby tak, ako to je pri tophračkách súčasnosti, záujem o sfilmované rozprávky vyvolával nálety na hračkárstva. Ak by sa im podarilo niektorú z rozprávok dostať na slovenské kanály, mohli by viac predávať aj u nás. Sami hovoria, že do dvoch rokov je to dokonca pravdepodobné.

SkryťVypnúť reklamu

Keď ako belgickí regionálni víťazi súťažili v Monte Carle, ich biznis mal už 16 rokov. Dnes spomínajú, že na začiatku im robila problém takmer každá činnosť spojená s podnikaním.

No čo vyzdvihujú osobitne, sú straty spôsobené slabým vedením ľudí. „Niekedy sme išli príliš rýchlo. Teraz vieme, že sme mali počkať a viac vysvetľovať,“ povedal Gilliot.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 527
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 189
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 857
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 973
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 743
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 793
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 478
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu