BERN, BRATISLAVA. Na švajčiarske pomery to bol skoro štátny prevrat.
V decembri minulého roka parlament nezvolil presvedčivého víťaza jesenných volieb do sedemčlennej vlády a strana, ktorá získala najviac hlasov vo voľbách od roku 1919, odišla z vládnej koalície, ktorá sa nemenila desaťročia.
Blocher sa prerátal
Urazený populista Christoph Blocher a jeho Švajčiarska ľudová strana sľubovali pomstu. Blocher sa vyhrážal, že bude z opozície vládnuť pomocou referend, čo je vo Švajčiarsku silný nástroj priamej demokracie.
A Blocher má dosť miliárd na to, aby referendá vládal organizovať donekonečna. Nebolo jasné, kto sa bude na konci smiať najviac. Ukázať to malo práve nedeľňajšie hlasovanie. Bol to prvý test pre blocherovcov v opozícii.
Ľudovci nasadili svoje najsilnejšie zbrane - útočili proti cudzincom a vláde. Chceli, aby o udelení občianstva nerozhodovali úrady, ale ľudia v referendách v tých obciach či mestách, kde chce cudzinec žiť.
Žiadali ďalej, aby voliči zakázali vláde vyjadrovať pred akýmkoľvek referendom svoj názor na to, aký výsledok hlasovania by bol pre krajinu najlepší. A do tretice si chceli odobriť zmeny v zdravotnom systéme.
Nič z toho blocherovcom neprešlo. Proti sprísneniu udelenia občianstva bolo takmer 64 percent Švajčiarov a 25 z 26 kantónov.
Koniec čiernej ovce?
Proti „náhubkovému“ zákonu sa vyslovilo až 75 percent voličov a zmeny v zdravotníctve neschválilo 69 percent. Blocherovci prepadli na celej čiare spôsobom, ktorý nepredpovedali ani analytici, ani prieskumy. To všetko v krajine, ktorá bola ešte pred pár mesiacmi čiernou ovcou Európy.
V minuloročných jesenných voľbách vyhrali blocherovci voľby s kontroverzným plagátom, na ktorom biele ovce vyhadzovali zo švajčiarskej vlajky čiernu ovcu. Ľudovci vtedy žiadali, aby boli cudzinci-kriminálnici okamžite vyhostení z krajiny.
Najviac hlasov podľa pozorovateľov stratila strana svojím postojom k ministerke spravodlivosti Eveline Widmerovej-Schlumpfovej.
Nešvajčiarske metódy
Stranícka kolegyňa v decembri obsadila vládny post, na ktorý nezvolili Blochera, a to napriek výslovnému zákazu strany. Odvtedy s ňou vlastní zaobchádzali ako so zradkyňou a vylúčili ju z parlamentnej frakcie. V nedeľu to dovŕšili - jej miestnu organizáciu vylúčili aj zo strany, pomerom 81 ku piatim.
Ako napísal Spiegel Online, takýto postoj považujú Švajčiari za neprimeraný a nešvajčiarsky. Politické strany často nie sú spokojné so svojimi zástupcami v sedemčlennej Spolkovej rade, teda vláde, ale ministri majú v krajine veľký rešpekt.
Sama Widmerová-Schlumpfová je obľúbená. Na to zrejme mysleli voliči viac ako na cudzincov, keď sa rozhodli nepodporiť Blocherove radikálne návrhy.
V jeden deň zažila Švajčiarska ľudová strana dvojnásobné oslabenie a politológovia hovoria o jej zániku. Blocher ešte definitívne neskončil, ale minimálne od nedele mu začalo odpočítavanie. Z opozície do izolácie.