BRATISLAVA. Za predaj pozemkov v centre hlavného mesta dostala štátna firma Bratislavská teplárenská (BAT) takmer 1,2 miliardy korún. Kde peniaze skončia, sa nevie ani štyri mesiace po tom, čo došli na účet teplární, ktorých stopercentným akcionárom je Fond národného majetku (FNM). Predstavitelia teplární chcú, aby časť zostala firme na rozvojové programy či odmeny.
Minister financií Ján Počiatek si myslí, že by sa malo cez FNM vrátiť štátu všetko.
„Máme záujem o každú korunu.“ Nevie si predstaviť rozvojový program, na ktorý by BAT mohla peniaze použiť.
Štát však vraj nemá ako dostať peniaze okamžite pod svoju kontrolu. Počiatek tvrdí, že peniaze môže dostať na účet len formou mimoriadnych dividend po skončení tohto roku. Priznáva, že dovtedy teplárňam nič nebráni vo voľnom nakladaní s nimi.
„Cesta sa vždy dá nájsť, keď sa chce. A keď sa nechce, dá sa nájsť tisíc výhovoriek, prečo sa to nedá,“ hovorí bývalý šéf FNM Ľudovít Kaník o možnosti previesť peniaze už teraz.
Že to ide, potvrdil aj expert na účtovníctvo jednej z najväčších investičných skupín na Slovensku. Denníku SME uviedol viacero spôsobov ako na to.
Miliarda by sa zišla
V teplárňach sa hovorí, že by štátu nemali vrátiť celú sumu. „Samozrejme, že by bol záujem si ponechať sumu na investičné projekty, ktoré za posledné obdobie nebolo možné rozvíjať,“ povedal Igor Chrapčiak z predstavenstva BAT. Chrapčiak nevie, čo sa bude diať s 1,2 miliardy v priebehu tohto roka, aj keď v BAT podľa neho existuje predstava, čo s nimi.
Možno aj na odmeny
Člen Dozornej rady BAT František Dej si myslí, že by sa o osude peňazí za pozemky mohlo hovoriť na valnom zhromaždení na budúci štvrtok. „Niečo by malo zostať aj pre BAT.“ Prostriedky by mohli použiť napríklad na nové sídlo. Dej očakáva, že sa schváli kompromisný návrh.
„Predpokladám, že zamestnanci sa budú na výnose podieľať nejakým, možno nadštandardným spôsobom.“ Pripúšťa, že by mohlo ísť o odmeny.
„BAT má svoje hospodárenie a môže si rôznymi potrebami zdôvodniť použitie tých peňazí iným spôsobom. Verejná kontrola je omnoho ťažšia až takmer nemožná,“ povedal Kaník.
Netradičný predaj
Predaj pozemkov prebehol neštandardne. BAT si najala poradcu, ktorému zaplatila takmer 28 miliónov korún.
Poradca mal zinkasovať ďalšie peniaze, keďže podmienkou privatizácie bolo, že s ním víťaz súťaže podpíše exkluzívnu zmluvu na desať rokov o developerskej spolupráci. Takéto podmnienky sú ojedinelé.
Ako prevádzať
DIVIDENDY. Ak BAT vykáže zisk z predaja, má peniaze a nemá veriteľov, o prevode na účet FNM môže rozhodnúť jej valné zhromaždenie aj skôr.
PÔŽIČKA. BAT prevedie peniaze na účet FNM nie ako mimoriadne dividendy, ale formou pôžičky. Vyrovná sa po skončení účtovného roka.
IMANIE. BAT zvýši a následne zníži základné imanie o 1,2 mld.