Pre najjužnejšie okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky preto odporúčame od 31. mája do 3. júna ošetrenie prípravkami na báze inhibítorov tvorby chitínu, a to Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC.
Podľa nadmorskej výšky
Pre oblasti ohraničené približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce je termín ošetrenia približne od 4. do 8. júna. Pre stredné polohy Slovenska možno predpokladať termín ošetrenia od 10. do 15. júna a pre oblasti vyššie než 600 metrov nad morom - od 16. do 21. júna. Samozrejme, uvedené termíny treba prispôsobiť konkrétnej lokalite, prípadne aj zmenám počasia.
Ak sa nepoužijú vymenované prípravky, možno použiť ostatné, ktoré sa aplikujú po vyvrcholení letu motýľov, keď sa predpokladá hromadné liahnutie húseníc. Oproti uvedeným termínom to býva zvyčajne o 7 až 12 dní neskôr.
Medzi tieto prípravky patria Actellic 50 EC, Reldan 40 EC, Steward, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Karate Zeon 5 CS, Mavrik 2 F, Talstar 10 EC, Vaztak 10 EC, Nurelle D, Nurelle Max, Calypso 480 EC, Mospilan 20 SP, Spintor, Trebon 30 EC a Trebon 10 F.
Skočky na kapustovinách
V tomto období škodia na kapustovinách skočky. Pri spozorovaní ich škodlivého výskytu možno vykonať ošetrenie niektorým z povolených prípravkov. Z kontaktných sú povolené Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Karate Zeon 5 CS, Nurelle D, Nurelle Max a Pyrinex 25 CS, systémový Actara 25 WG a hĺbkový Diazol 50 EW.
Monilióza kôstkovín a pásavka zemiaková
Už teraz sú pozorované miestami až kalamitné výskyty moniliózy kôstkovín, najmä na višniach a čerešniach. V oblastiach s vyššími búrkovými zrážkami preto možno predpokladať ďalšie šírenie choroby. V tomto prípade si však treba všímať najmä marhule, aj preto, že chemická ochrana plodov je možná iba pri tomto druhu.
Ošetruje sa štyri, najneskôr dva týždne pred zberom. Povolené sú prípravky Baycor 25 WP, Horizon 250 EW, Ornament 250 EW, Lynx, Rovral Flo a Signum. Veľmi dôležité je dodržanie ochrannej lehoty pred zberaním plodov.
Znovu pripomíname ochranu proti pásavke zemiakovej. Najúčinnejší a z istého pohľadu aj najlacnejší chemický spôsob ochrany je skoré ošetrenie proti mladým larvám prípravkami Match 050 EC, Nomolt 15 SC, Novodor FC a Rimon 10 EC. Po správne vykonanom ošetrení už väčšinou nie je potrebný opakovaný zásah.
V neskoršom vývinovom štádiu sú už tieto prípravky neúčinné. Môžu sa však použiť ostatné prípravky, ktoré sa aplikujú v období maximálneho liahnutia, keď zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň.
Medzi takéto prípravky patria Acord, Nurelle D, Nurelle Max, Actara 25 WG, Calypso 480 SC, Biscaya 240 OD, Spintor, Mospilan 20 SP, Marshal 25 EC a Delta EW 50. V mnohých prípadoch je však následne potrebný opakovaný zásah.
Vzhľadom na možné vysoké teploty upozorňujeme, že účinné látky patriace medzi pyretroidy majú pri teplotách nad 23 °C zníženú účinnosť. Povolené sú buď samostatne, alebo v kombinácii s inou účinnou látkou patriacou do odlišnej skupiny.
Upozorňujeme aj na to, že niektoré prípravky sú jedovaté pre včely, preto treba brať do úvahy tiež kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať.