Asi pred dvoma týždňami mi poslal kamarát z Tokia e-mail, v ktorom píše: "Neďaleko nášho domu našli nevybuchnutú bombu z B-29, takže nás evakuovali do budovy gymnázia."
B29 je názov amerického bombardéra, ktorý počas druhej svetovej vojny zhodil na Japonsko viaceré bomby. V roku 1945 aj dve atómové na mestá Hirošima a Nagasaki. V tom istom roku tesne po polnoci na 10. marca vyše tristo lietadiel B-29 spustilo spŕšku zápalných bômb na centrum Tokia (bolo to 327-tisíc bômb). Na tento bombardér B-29 jednoducho Japonci nemôžu zabudnúť.
Keď zápalné bomby zasiahli cieľ, vyšľahol plameň, čo v husto osídlenom Tokiu plnom drevených domov rýchlo spôsobilo požiar. To Američania predpokladali. Najprv zhodili zápalné bomby na všetky smery tak, aby vznikli horiace múry okolo mesta a nebolo úniku. Potom bombardovali aj stred. Ľudia sa snažili skryť pred vlnou horúceho vzduchu a plameňov v podzemí, alebo v budovách z vystuženého betónu. Ale požiar rýchlo prenikol aj tam. Pred žiarou skákali z mosta ponad rieku Sumida, aby si vo vode zachránili život. Na druhý deň plávali po hladine mŕtve telá obetí, hromada ich bola na moste, na brehoch rieky, niektoré zhorené na uhoľ. Bombardovanie, ktoré trvalo dve hodiny 53 minút, si vyžiadalo 100-tisíc ľudských životov.
Bombardér B-29 mal ešte jeden cieľ. Bola to tokijská zbrojárska fabrika vzdialená od predchádzajúceho miesta bombardovania asi
20 km. Práve tam dnes býva môj kamarát. Keď sa v apríli 1945 nad touto štvrťou objavil bombardér B-29 so 180 cm dlhou bombou na palube, japonské bojové lietadlo zasiahlo proti nemu tak, že vo vzduchu narazilo do B-29. Lietadlo bolo zničené, ale aj B-29 sa zrútil na zem. Otec môjho kamaráta mal vtedy 14 rokov a veľmi jasne si na to všetko pamätá, takže keď bola nedávno nájdená neexplodovaná bomba, bez zaváhania povedal synovi: "To bude bomba z B-29."
Kamarát mi potom opísal, ako mu otec porozprával celý príbeh o zrútenom bombardéri:
"Na druhý deň po incidente som počul v susedstve vravu. Prišiel som bližšie ku skupine ľudí a uvidel šokujúci výjav. Na strome boli zavesené dve mŕtve telá. Boli to americkí vojaci z B-29. Krátko pred zrútením lietadla sa im síce podarilo vyskočiť a pristáť na zemi s pomocou padáka, ale obyvatelia ich chytili, zabili a vystavili na verejnosti."
Počas zneškodňovania starej nevybuchnutej bomby evakuovali 16-tisíc obyvateľov vrátane miestnej nemocnice. Niekoľko hodín nepremávali vlaky a boli uzatvorené ulice. Ale môj kamarát povedal, že to bol napriek všetkému vzácny deň. "Pripomenul nám obrovskú varujúcu tragédiu. V ten deň rozpovedali mnohí starí ľudia nám mladším, čo videli vtedy v roku 1945. Presne ako môj otec."
Vojna nie je udalosť, ktorá sa stala kedysi dávno-pradávno. Vojnu si predsa pamätajú ešte naši otcovia.
Autor: Masahiko