BRATISLAVA. Kto má dieťa do troch rokov, môže mať čoskoro dilemu, či ostať pri ňom, alebo ho dať niekomu na starosť. Len od toho, ako sa rozhodne, závisí, aký vysoký príspevok mu štát bude poskytovať.
Ministerstvo sociálnych vecí a rodiny pripravuje návrh, aby sa opäť robil rozdiel medzi rodičmi „na plný úväzok“ a tými, ktorí zarábajú.
Príspevok na starostlivosť
Ministerstvo navrhuje, aby sa rodičovi „preplácalo“ 80 percent výdavkov na pobyt dieťaťa v materskej škole. „Najviac však vo výške rodičovského príspevku,“ povedala Daniela Rodinová z mediálneho oddelenia.
Ministerstvo síce návrh nezverejnilo, no ešte jeden detail vyšiel najavo. Štátny tajomník ministerstva Peter Sika (HZDS) pred týždňom povedal, že vtedy, ak sa o dieťa stará „rodinný príslušník“, rodič dostane iba 25 percent rodičovského príspevku.
Dnes tento príspevok predstavuje 4560 korún. Od septembra to bude o 220 korún viac.
Zatiaľ nie je jasné, či by takýto príspevok rodič dostával aj vtedy, keď jeho dieťa chodí do obecnej alebo do mestskej škôlky. Štát totiž už na takéto zariadenia prispieva, takže „pre rodičov by išlo o zdvojenú podporu“, pripomína poslankyňa Klára Sárközy (SMK).
Zato je isté, že sa má zmeniť aj názov príspevku – z rodičovského na „príspevok na starostlivosť o dieťa“.
Príspevok namiesto zárobku
Od júla 2005 platí, že príspevok v plnej výške rodičovi patrí, aj keď dieťa zveril opatrovateľke, či dal do súkromného detského centra.
„Týmto sa podporoval návrat (rodiča) do pracovného procesu. Platenie daní, odvodov,“ hovorí Sárközy.
Ministerka Viera Tomanová (Smer) však už niekoľko ráz povedala, že ľudia, ktorí uprednostnia dieťa, si zaslúžia taký rodičovský príspevok, aby „nahradil jeden výpadok príjmu“.
Ministerstvo ho preto chce do roku 2010 zvýšiť aspoň na úroveň minimálnej mesačnej mzdy. Tá dnes predstavuje 8100 korún. O dva roky to môže byť aj o tisícku viac.
„Našou snahou je vytvoriť čo najväčší priestor na slobodné rozhodnutie rodiča, aby si mohol zvoliť taký spôsob starostlivosti, ktorý najviac zodpovedá potrebám dieťaťa aj rodiča. Teda zosúladiť rodinný a pracovný život,“ povedala Rodinová.
Ešte pridajú všetkým
Úniu materských centier zaujímajú sumy i podmienky čerpania príspevku. „Jeho súčasnú výšku považujeme za slabé ohodnotenie spoločenského prínosu celodennej rodičovskej starostlivosti o dieťa,“ povedala Miloslava Kvasnicová z únie.
Matky, ktoré ostali doma s dieťaťom, sú však do istej miery zvýhodnené – štát za ne platí poistné na dôchodkové poistenie, pričom časť im môže odvádzať na dôchodkové sporenie.
Od 1. septembra rodičovský príspevok bude predstavovať 4780 korún. Zvýšenie oproti dnešku predstavuje päť percent, a to zodpovedá plánovanému zvýšeniu životného minima. V apríli tohto roka ho poberalo vyše 134–tisíc obyvateľov Slovenska.