PEKING, BRATISLAVA. Čínski diplomati sa už nemusia mračiť, keď hovoria o Taiwane. Po desiatich rokoch, keď Peking odmietal s neposlušným ostrovom debatovať, sa pohli ľady v napätej Taiwanskej úžine.
Čína po prvýkrát od konca občianskej vojny v roku 1949 privítala na svojej pôde taiwanského vládneho predstaviteľa. A ten prvýkrát neprovokoval, ale sršal ústretovosťou.
„Obe strany sú s čínskym národom zviazané krvou,“ citovala agentúra Reuters šéfa taiwanskej vládnej strany Kuomintang Wu Pchohsiunga.
Taiwan sa prikláňa k Číne
Wu prišiel komunistom na pevnine povedať, že bohatý ostrov sa napriek odmietaniu zjednotenia bude pridŕžať konsenzu z roku 1992 o „jednej Číne“. Peking na odplatu ostrovu sľúbil, že zváži blokovanie jeho členstva v Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).
Predsedu strany, ktorá sa netají svojou snahou o konsolidáciu vzťahov s Pekingom a v januári výrazne vyhrala na Taiwane voľby, prijal čínsky prezident Chu Ťintchao.
Triumf nacionalistov z Kuomintangu dovŕšil v marci Ma Jingťiou, ktorého si Taiwančania zvolili za prezidenta. Práve Ma sľuboval ostrovu užšiu ekonomickú spoluprácu s Čínou a uvoľnenie napätia vo vzťahoch.
Dvadsať dní po zložení prezidentskej prísahy svoj sľub naplní. Ma pricestuje 11. júna do Pekingu na obnovené bilaterálne rokovania, ktoré obe strany prerušili v roku 1999.
Exprezident Čen Šuejpien z Demokratickej pokrokovej strany si totiž pohneval Čínu snahami o nezávislosť ostrova a žiadosťami o prijatie Taiwanu do OSN.
Referendum o tejto otázke v marci Kuomintang pokazil separátnym referendom, čím zmaril jeho úspech.
Čínska vláda otepľovanie vo vzťahoch s Taiwanom víta. Na júnovom historickom stretnutí chce prerokovať otázku priamych letov z pevniny na Taiwan a tiež zmiernenie obmedzení na vstup čínskych turistov na ostrov.
Napriek tomu, že Taiwan odmietol, aby cez ostrov niesli olympijskú pochodeň, keďže Peking nástojil na odstránení taiwanských zástav, Wu prijal pozvanie čínskeho prezidenta na otvárací ceremoniál hier.
Hlad po novom trhu
Čína sa Taiwanu poďakovala aj za pomoc po ničivom zemetrasení, ktoré 12. mája postihlo provinciu Sečuán. Taiwanskí biznismeni patrili medzi najštedrejších darcov.
Práve obchodníci podporujú nového prezidenta v snahe uchmatnúť si z prosperujúcej čínskej ekonomiky čo najviac.
„Taiwan sa otvorí čínskemu kapitálu a Tchajpej sa stane servisným centrom ako Hongkong či Singapur,“ predpovedá pre Financial Times analytik maklérskej firmy CLSA Peter Sutton.
Vzťahy s Čínou
Taiwan je od roku 1948 nezávislým ostrovom, Čína ho vníma ako rebelujúcu provinciu.
Taiwan sa uchádza od roku 1971 o členstvo v OSN, kde prišiel o kreslo na úkor Číny.
Peking pri Taiwane uplatňuje politiku „jednej Číny“, ostrov uznáva len 24 krajín, zväčša z Afriky. Z Európy len Vatikán.