Naopak, jej hrdina, prezident Viktor Juščenko bol ospevovaný davmi mladých Ukrajincov, ktorí verili, že éra skorumpovaných politikov platených bohatými klanmi oligarchov je fuč.
Viac ako tri roky po zmanipulovaných prezidentských voľbách, ktoré po státisícových protestoch dopadli dobre, sa ilúzia rozplynula. Poslanci a ich stranícke nálady a postoje sú rovnako nestále a oligarchovia rovnako vplyvní ako za čias nenávideného prezidenta Leonida Kučmu.
Najsvetlejším príkladom je práve majiteľ doneckých baní, tamojšieho futbalového klubu Šachtar či miestnej banky. Napriek tomu, že Achmetov (214. najbohatší človek na svete) je poslancom a mecenášom opozičnej Strany regiónov, s Juščenkom býva častejšie ako premiérka Julia Tymošenková. A to s ňou prezident vládne. Možno už dlho nebude.
„Za posledný mesiac strávil Juščenko viac času s Achmetovom ako s Tymošenkovou,“ povedal v televízii ICTV prezidentov poradca Oleg Medvedev. Jeho slová znova podporili úvahy o možnom rozpade oranžového tandemu. Návrat pragmatickej koalície (Juščenko a jeho rival Janukovyč) sa podľa Medvedeva „fakticky“ už deje.
Jediné, čo Juščenka možno brzdí, sú budúcoročné prezidentské voľby. Ak nechce, aby sa proti nemu postavila populárnejšia Tymošenková, zatiaľ drží basu. O tom, či ju udrží, aj keď sa bude, ako nedávno na finále ukrajinského pohára, na verejnosti chlapsky bozkávať s Achmetovom, ťažko povedať.
A viete, kto vyhral? No, samozrejme, Achmetovov Doneck.